Jabłka i pomidory ułatwiają zdrowe oddychanie

Jabłka i pomidory ułatwiają zdrowe oddychanie
Jedzenie dużych ilości jabłek i pomidorów pozwala na uniknięcie rozwoju chorób płuc oraz ułatwia oddychanie - to wnioski z ostatnich badań, których wyniki przedstawiono na zakończonym w niedzielę 20 maja dorocznym spotkaniu American Thoracic Society.

Naukowcy z angielskiego University of Nottingham przebadali dokładnie w 1991 roku 2633 osób a następnie powtórzyli badania w roku 2000. Pod uwagę wzięli jeden z głównych parametrów określających wydolność płuc, tzw. natężoną objętość wydechową (forced expiratory volume - FEV-1).

Porównując wyniki badań otrzymanych w tym okresie, naukowcy znaleźli związek pomiędzy dietą, według której odżywiała się część badanych, a zwiększonym wskaźnikiem FEV-1. Okazało się, że osoby, które jadły ponad 5 jabłek oraz więcej niż 3 pomidory tygodniowo, miały znacznie lepsze wyniki badania płuc niż ludzie wyłączający ze swojej diety pomidory i jabłka.

Ponadto osoby zjadające więcej jabłek, pomidorów i bananów zgłaszały mniej przypadków charczenia, kaszlu i sapania od innych.

Zarówno jabłka jak i pomidory zawierają bardzo dużo antyoksydantów i zdaniem autorów badania, to właśnie one odpowiadają za ich dobroczynny i protekcyjny wpływ na płuca. 25.05.2001

Ocena artykułu

4.15
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(12)
4
 
(15)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.15 z 33 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty