Hormonalna terapia zastępcza obniża ciśnienie tętnicze

Doktor Bruno Cacciatore z Helsinki University Central Hospital prowadził badania nad tym zagadnieniem, porównując wpływ obu rodzajów HTZ na wartości ciśnienia. Wyniki opublikowano na łamach kwietniowego wydania czasopisma American Journal of Obstetrics and Gynecology.
Kobiety w wieku pomenopauzalnym bez nadciśnienia tętniczego losowo przydzielano do grupy otrzymującej HTZ w formie doustnej lub przezskórnej (plastry). U wszystkich uczestniczek przeprowadzono ambulatoryjne monitorowanie wartości ciśnienia tętniczego przez 24 godziny (badanie holterowskie) przed rozpoczęciem HTZ, a następnie po dwóch i sześciu miesiącach jej stosowania.
Analiza zebranych danych wykazała, że stosowanie HTZ we wspomnianych formach spowodowało spadek ciśnienia tętniczego mierzonego za dnia u badanych kobiet (bez stwierdzanego wcześniej nadciśnienia tętniczego) w drugim miesiącu po rozpoczęciu terapii. Okazało się również, że efekt ten utrzymywał się po sześciu miesiącach u pań przyjmujących HTZ w formie doustnej, ale nie przezskórnej. Nie wykazano wpływu HTZ na wartości ciśnienia tętniczego notowane w nocy.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.
Badania w ciąży
Schemat wizyt i badań podczas ciąży fizjologicznej.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.