Hormonalna terapia zastępcza obniża ciśnienie tętnicze

Hormonalna terapia zastępcza obniża ciśnienie tętnicze
Coraz więcej kobiet stosuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ) w formie tabletek lub plastrów. Pojawia się pytanie o wpływ stosowanego leczenia na wartości ciśnienia tętniczego.

Doktor Bruno Cacciatore z Helsinki University Central Hospital prowadził badania nad tym zagadnieniem, porównując wpływ obu rodzajów HTZ na wartości ciśnienia. Wyniki opublikowano na łamach kwietniowego wydania czasopisma American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Kobiety w wieku pomenopauzalnym bez nadciśnienia tętniczego losowo przydzielano do grupy otrzymującej HTZ w formie doustnej lub przezskórnej (plastry). U wszystkich uczestniczek przeprowadzono ambulatoryjne monitorowanie wartości ciśnienia tętniczego przez 24 godziny (badanie holterowskie) przed rozpoczęciem HTZ, a następnie po dwóch i sześciu miesiącach jej stosowania.

Analiza zebranych danych wykazała, że stosowanie HTZ we wspomnianych formach spowodowało spadek ciśnienia tętniczego mierzonego za dnia u badanych kobiet (bez stwierdzanego wcześniej nadciśnienia tętniczego) w drugim miesiącu po rozpoczęciu terapii. Okazało się również, że efekt ten utrzymywał się po sześciu miesiącach u pań przyjmujących HTZ w formie doustnej, ale nie przezskórnej. Nie wykazano wpływu HTZ na wartości ciśnienia tętniczego notowane w nocy.

Ocena artykułu

4.39
z 83 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(57)
4
 
(12)
3
 
(5)
2
 
(7)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.39 z 83 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty