Dzieci powinny uczyć się o zasadach zdrowego żywienia

Dzieci powinny uczyć się o zasadach zdrowego żywienia
Odpowiednia dieta jest kluczem do zapobiegania otyłości i wielu innym chorom. Wiadomo również, iż w wielu przewlekłych schorzeniach jak cukrzyca czy choroba niedokrwienna serca zachowanie diety jest ważnym elementem leczenia. Wydaje się, że nauka o prawidłowym konstruowaniu dziennego jadłospisu powinna rozpocząć się już wśród dzieci.

W Szkocji od lat prowadzone są akcje społeczne zachęcające do zdrowego odżywiania się. Są one często w szczególny sposób kierowane do dzieci i młodzieży. Grupa naukowców z University of Edinburgh pod kierownictwem Jo Inchley badała zmiany zachodzące w diecie dzieci w wieku szkolnym w latach 90. Wyniki opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma Journal of Human Nutrition and Dietetics.

Prowadzona analiza była częścią badań Światowej Organizacji Zdrowia. Kolejno w latach 1990, 1994 i 1998 uczestnicy wypełniali kwestionariusze na temat stosowanej diety.

Wykazano, że od 1990 do 1998 roku obserwowano zwiększanie spożycia warzyw i owoców przez szkockie dzieci. Ta korzystna tendencja była w większym stopniu widoczna wśród dziewcząt. Mimo to, spożywanie warzyw i owoców wciąż nie odpowiadało obowiązującym zaleceniom.

Okazało się, że zwiększa się również spożywanie wysokotłuszczowych i wysokocukrowych produktów - co ma negatywne działanie i predysponuje do otyłości. Trend ten jest szczególne widoczny wśród chłopców i dzieci z rodzin o niższym statusie materialnym.

Wyniki tego badania wskazują na konieczność dalszego, bardziej agresywnego szerzenia wiedzy o prawidłowej diecie bogatej w warzywa, owoce, ryby i chude mięso, a ubogiej w słodycze i wysokotłuszczowe produkty.

Ocena artykułu

4.44
z 54 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(38)
4
 
(8)
3
 
(3)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.44 z 54 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty