Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Możliwe przyczyny

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Możliwe przyczyny
Spis treści
  1. Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Możliwe przyczyny
  2. Co zrobić, kiedy nie można zajść w ciążę?

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Możliwe przyczyny

Nim przejdziemy do przedstawienia najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę, warto poruszyć temat czasu, po którym brak zapłodnienia faktycznie staje się kłopotem. Dla wielu par częste próby podejmowane przez miesiąc, dwa czy trzy już mogą stanowić sygnał, że coś jest nie w porządku.

W rzeczywistości jednak całkowicie zdrowi partnerzy mogą starać się o dziecko nawet do 12 miesięcy przy regularnym współżyciu. Za „regularne” stosunki uważa się częstotliwość 2-3 razy na tydzień, a w dni płodne – nawet codziennie. Jeżeli zatem w Twoim przypadku ten czas oczekiwania jest krótszy, to postaw przede wszystkim na relaks i dalsze próby. Jeśli jednak trwają one już około roku, to warto poznać możliwe przyczyny problemów z zapłodnieniem – bo tych jest wiele więcej od samej trwałej bezpłodności:

Stres – brzmi trywialnie, ale nadmierny stres ma spory wpływ na kłopoty z płodnością. Generuje hormony, które zaburzają prawidłowe funkcje rozrodcze, a tym samym utrudnia zajście w ciążę. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn; w przypadku tych drugich silny stres obniża jakość nasienia.

Niezdrowy tryb życia – nałogi, sen niskiej jakości, zła dieta, otyłość, niedowaga czy brak aktywności fizycznej również obniżają szansę na zapłodnienie. Bardzo często prowadzą do obniżenia samopoczucia, a tym samym stresu, ale także występowania innych problemów hormonalnych. Szczególnie duży związek z niepłodnością ma uzależnienie od papierosów lub alkoholu.

Choroby przewlekłe – cukrzyca, endometrioza czy niedoczynność tarczycy to tylko kilka ze schorzeń, które mogą bezpośrednio lub pośrednio, w związku z przyjmowaniem konkretnych leków, zaburzać płodność u kobiet i mężczyzn.

Problemy ginekologiczne/urologiczne – kolejną grupą możliwych przyczyn czasowej niepłodności są różnego rodzaju dolegliwości intymne. Należą do nich między innymi zespół policystycznych jajników, niedrożność jajowodów czy zmniejszona objętość ejakulatu. Zauważając zatem takie objawy, jak zaburzenia cyklu miesiączkowego, warto skonsultować się z lekarzem. Ginekologa, który pomoże zajść w ciążę, można znaleźć w specjalistycznej poradni ginekologicznej Salve.

Co zrobić, kiedy nie można zajść w ciążę?

Samodzielne wykrycie przyczyny problemów z zajściem w ciążę jest praktycznie niemożliwe. Dlatego zawsze, gdy kłopot trwa od dłuższego czasu, należy skonsultować się z lekarzem. W pierwszej kolejności warto odwiedzić ginekologa specjalizującego się w niepłodności, który zweryfikuje, czy wszystko jest w porządku z drogami rodnymi kobiety.

Jeśli ginekolog będzie podejrzewał większy problem, taki jak np. uszkodzenie męskiego nasienia czy zaburzenia hormonalne u kobiety, to skieruje parę do odpowiedniego specjalisty. Poradnia ginekologiczna Salve nie tylko zajmuje się diagnozowaniem niepłodności, ale również jej leczeniem – współpracuje np. z andrologiem. To lekarz, który zajmuje się męską stroną niepłodności, w tym badaniem nasienia czy hormonów. W przychodni funkcjonuje również endokrynolog, czyli specjalista sprawdzający ewentualne zaburzenia hormonalne u kobiet i ich wpływ na niepłodność.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty