Postęp w zapłodnieniu in vitro

Postęp w zapłodnieniu in vitro
Udało się opracować metodę predykcji skuteczności zapłodnienia in vitro. Dzięki niej będzie możliwe przewidzenie, czy pacjentka zajdzie w ciążę po sztucznym zapłodnieniu.

Pozaustrojowe zapłodnienie in vitro (IVF), polega na pobraniu komórek jajowych od kobiety i zapłodnieniu przez plemniki w specjalnym inkubatorze, a następnie odpowiedniej selekcji powstałych embrionów. Cała procedura poprzedzona jest odpowiednią terapią hormonalną. Prawdopodobieństwo, że zapłodnienie zakończy się sukcesem, jest stosunkowo niewielkie i wynosi w zależności od wieku, stanu zdrowia i jakości genów od 18 do 45%.

Najnowsze odkrycie w dziedzinie in vitro dotyczy opracowania specjalnego testu, opartego na czterech parametrach. Pozwala on na określenie z dokładnością do 70%, czy zapłonienie się powiedzie.

Pod uwagę bierze się całkowitą liczbę embrionów, która powstała po zapłodnieniu, ilość takich, które w wyniku podziałów osiągnęły 8 komórkowy poziom rozwoju, liczbę tych, które zginęły oraz stężenie kobiecych hormonów. Badania zostały przeprowadzone w oparciu o dokumentacje medyczną 695 prób zapłodnienia. Jeśli opracowany test się sprawdzi i odniesie sukces, pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnego narażenia pacjentek na nieudany zabieg. Będzie to oznaczało obniżenie kosztów in vitro oraz podwyższenie skuteczności metody.

Podobne teksty