Ciąża po leczeniu włókniakomięśniaków macicy

Ciąża po leczeniu włókniakomięśniaków macicy
Według raportu francuskich naukowców niektóre kobiety, które zostały poddane zabiegowi powodującemu obkurczenie guza macicy, mają szansę urodzić zdrowe dziecko. Włókniakomięśniaki macicy są często występującymi, niezłośliwymi guzami, które mogą powodować nieregularne krwawienia i ból w dolnych partiach brzucha i pleców. W niektórych przypadkach mogą być przyczyną zaburzeń płodności.

Z dziewięciu ciężarnych kobiet z włókniakomięśniakami macicy, które przeszły zabieg embolizacji naczyń macicy, siedem ukończyło ciążę pomyślnie. Pozostałe ciąże zakończyły się poronieniem. Embolizacja jest stosunkowo nową metodą leczenia tego schorzenia, polegającą na wstrzyknięciu do naczyń unaczyniających guza substancji blokującej przepływ krwi, co przyczynia się następnie do obkurczenia zmian. Chociaż metoda wydaję się bardzo obiecująca w leczeniu włókniakomięśniaków macicy, nie wiedziano, czy jest to technika bezpieczna dla kobiet, które w przyszłości chcą zajść w ciążę.

Naukowcy w czerwcowym wydaniu Fertility and Sterility podali, że pomyślny przebieg większości ciąż wskazuje, że embolizacja może okazać się korzystną alternatywą w porównaniu z lekami i bardziej inwazyjnymi metodami operacyjnymi. Pomyślny rezultat musi być jednak potwierdzony przez dalsze badania.

Ocena artykułu

4.09
z 86 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(30)
4
 
(39)
3
 
(13)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.09 z 86 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty