Niepłodność w endometriozie

Niepłodność w endometriozie
Naukowcy stwierdzili, że białka tracone przez błonę śluzową macicy u kobiet cierpiących na endometriozę mogą być przyczyną problemów z płodnością.

Białka o których mowa to alpha v-beta3 i LiF (leukemia inhibitory factor). Odgrywają one zasadniczą rolę we wczesnej fazie implantacji embrionu w błonie śluzowej macicy. Obniżenie poziomu powyższych białek może więc wpływać na zdolność embrionu do implantacji i w konsekwencji przyczyniać się do zaburzeń płodności, podają naukowcy z University of north Carolina School of Medicine w Chapel Hill.

Endometrioza to inaczej gruczolistość macicy. Polega na przeniesieniu fragmentów błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium) poza jej obręb. Komórki błony śluzowej macicy mogą przemieścić się do wielu narządów: jajników, jajowodów, wyrostka robaczkowego, pęcherza moczowego a nawet do jamy opłucnowej i płuc (w 10% ogniska endometriozy występują poza narządem rodnym). Endometrioza jest przyczyną problemów z płodnością u wielu kobiet. Naukowcy uważają, że przyczyną jest niski poziom białek alphav- beta 3 i LIF.

Jak podaje dr. Bruce A. Lessey oznaczanie poziomu białek może być wykorzystywane do identyfikacji wsród kobiet pragnacych zajść w ciąże, a cierpiących na endometriozę tych, które wymagają specjalistycznej opieki medycznej.

Ocena artykułu

3.86
z 86 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(17)
4
 
(52)
3
 
(9)
2
 
(4)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.86 z 86 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty