Dieta w zespole nerczycowym

Zespół nerczycowy (nerczyca) to zespół objawów będących efektem procesów chorobowych w nerkach, który charakteryzuje się dużą utratą białka z moczem, która prowadzi do powstania uogólnionych obrzęków oraz zaburzeń gospodarki tłuszczowej.
Zespół nerczycowy może wystąpić w przebiegu wielu chorób, przy czym najczęściej obserwuje się go przy uszkodzenia błony kłębuszków nerkowych w przebiegu chorób immunologicznych, alergicznych lub w przypadku działania substancji toksycznych. Najczęstszymi przyczynami zespołu nerczycowego są:
- zapalenia nerek
- choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca)
- uczulenia
- uszkodzenia wywołane związkami nefrotoksycznymi.
W przebiegu zespołu nerczycowego dochodzi do utraty białka z moczem w wyniku czego dochodzi do powstawania obrzęków powiek, kończyn dolnych, wodobrzusza oraz obecności płynu w jamie opłucnej.
Leczenie dietetyczne w zespole nerczycowym zależy od stopnia zaawansowania choroby i stosowanego leczenia farmakologicznego. Stosuje się dietę o dużej zawartości białka pokrywającą prawidłowe zapotrzebowanie organizmu oraz uzupełniającą straty białka z moczem. Zwykle dostarcza się 100-120g białka/doba z czego około 70-80% jest pochodzenia zwierzęcego.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.