Dentyści najstarszym zawodem świata?
Prowadząc badania w miejscu zwanym Mehgarh, naukowcy w trakcie oczyszczania znalezionych szczątków mężczyzny żyjącego około 9 tys. lat temu przypadkowo odkryli wąskie otwory na powierzchni jego zębów trzonowych. Wkrótce podobne otwory znaleziono w szczęce innego mężczyzny. Badając zęby pod mikroskopem elektronowym, stwierdzono, że otwory były wykonane zbyt dokładnie i symetrycznie, aby mogły być dziełem bakterii.
Pojawiło się wiele hipotez dotyczących tajemniczych otworów. Wykluczono możliwość, że otwory powstały po śmierci jako jakiś zwyczaj związany z obrzędowym pochówkiem, ponieważ populacja zamieszkująca Mehgarh nie miała takich. Biorąc pod uwagę, że ludzie ci potrafili wykonywać wiele pięknych ozdób z ametystów lub turkusów, dziury, które można było wypełnić jakąś substancją stanowiły być może formę "upiększenia" naturalnego uzębienia. Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że podobnie jak dzisiaj, zabiegi te wykonano z powodów medycznych.
Bez względu na powód wywiercenia tajemniczych otworów najważniejszy jest fakt, że już 9 tys. lat temu żyli ludzie dysponujący odpowiednim sprzętem, a przede wszystkim, umiejętnościami niezbędnymi do przeprowadzenia tak precyzyjnego zabiegu. Naukowcy podkreślają, że w borowanych zębach nie znaleziono pozostałości po próchnicy, co świadczy, że kuracja prawdopodobnie była bardzo skuteczna.