Dentyści najstarszym zawodem świata?

Prowadząc badania w miejscu zwanym Mehgarh, naukowcy w trakcie oczyszczania znalezionych szczątków mężczyzny żyjącego około 9 tys. lat temu przypadkowo odkryli wąskie otwory na powierzchni jego zębów trzonowych. Wkrótce podobne otwory znaleziono w szczęce innego mężczyzny. Badając zęby pod mikroskopem elektronowym, stwierdzono, że otwory były wykonane zbyt dokładnie i symetrycznie, aby mogły być dziełem bakterii.
Pojawiło się wiele hipotez dotyczących tajemniczych otworów. Wykluczono możliwość, że otwory powstały po śmierci jako jakiś zwyczaj związany z obrzędowym pochówkiem, ponieważ populacja zamieszkująca Mehgarh nie miała takich. Biorąc pod uwagę, że ludzie ci potrafili wykonywać wiele pięknych ozdób z ametystów lub turkusów, dziury, które można było wypełnić jakąś substancją stanowiły być może formę "upiększenia" naturalnego uzębienia. Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że podobnie jak dzisiaj, zabiegi te wykonano z powodów medycznych.
Bez względu na powód wywiercenia tajemniczych otworów najważniejszy jest fakt, że już 9 tys. lat temu żyli ludzie dysponujący odpowiednim sprzętem, a przede wszystkim, umiejętnościami niezbędnymi do przeprowadzenia tak precyzyjnego zabiegu. Naukowcy podkreślają, że w borowanych zębach nie znaleziono pozostałości po próchnicy, co świadczy, że kuracja prawdopodobnie była bardzo skuteczna.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Płeć dziecka
Metody zwiększające prawdopodobieństwo urodzenia synka lub córeczki.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.