Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia u noworodków

Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia u noworodków
Wraz z postępem medycyny coraz więcej dzieci urodzonych w ciężkim stanie ma szanse na przeżycie. Wiele z nich jest hospitalizowanych w oddziałach intensywnej pomocy medycznej. Zakażenia szpitalne są dużym zagrożeniem czyhającym na te noworodki i często są przyczyną ich śmierci.

Dr Julia Y. Kawagoe z Hospital Israelita Albert Einstein w Brazylii postanowiła określić czynniki ryzyka wystąpienia zakażenia szpitalnego w oddziałach intensywnej opieki noworodkowej. Wyniki analizy opublikowano w kwietniowym wydaniu czasopisma American Journal of Infection Control.

Brazylijscy naukowcy przez 5 lat gromadzili dane na temat wszystkich dzieci hospitalizowanych w oddziale intensywnej opieki. Zbierano też informacje o ich matkach i o przebiegu ciąży i porodu.

Analiza zebranych danych ujawniła następujące czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zakażeń szpitalnych: przedwczesne pęknięcie błon płodowych, choroba matki, zastosowanie całkowitego żywienia pozajelitowego, założenie cewnika do żyły głównej oraz podłączenie do respiratora.

Dzięki znajomości tych czynników ryzyka możliwe jest wyodrębnienie zagrożonej grupy i dokładne jej monitorowanie w celu uniknięcia ewentualnego zakażenia szpitalnego.

Ocena artykułu

3.73
z 49 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(25)
3
 
(7)
2
 
(5)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.73 z 49 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty