Czy mózg migrenowców zbyt silnie reaguje na bodźce?

Autorzy badania, neurolodzy z Atrium Medical Center w Holandii, przebadali 7 osób cierpiących z powodu ataków migreny z towarzyszącą aurą wzrokową. Każdemu z chorych pokazywano szereg następujących po sobie liter (po trzy na raz). Za pomocą przezczaszkowej stymulacji impulsem magnetycznym próbowano hamować działanie kory mózgowej. Zadaniem pacjenta było zapamiętanie jak największej liczby liter z każdej pokazanej trójki. Wyniki badanych porównano z grupą kontrolną.
Impulsy magnetyczne powtarzano w odstępach co 30 milisekund. Okazało się, że w przypadku osób z migreną hamowanie wzbudzane przez pole magnetyczne w setnej milisekundzie było mniejsze niż w grupie kontrolnej. Oznacza to, że mózg migrenowców działał szybciej i efektywniej niż u innych osób - odsetek prawidłowo podawanych trójek liter był u nich większy mimo stosowania pola magnetycznego.
Wyniki tego badania wydają się potwierdzać hipotezę o zaburzonej równowadze układów pobudzających i hamujących korę mózgową w przypadkach migreny z aurą wzrokową. Układ nerwowy chorych znajduje się w stanie zbyt dużego pobudzenia - być może z powodu nieznanych mechanizmów zaburzających pracę układu hamującego. Powinno to nakierować naukowców na możliwość stosowania w napadzie migreny nowych leków - przywracających opisaną równowagę.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.