Czy mózg migrenowców zbyt silnie reaguje na bodźce?

Czy mózg migrenowców zbyt silnie reaguje na bodźce?
Więcej światła na powstawanie bólu migrenowego rzuca badanie opublikowane na łamach pisma Neurology. Możliwe, że przyczyna bólu leży w samym mózgu, a ściślej, w naruszeniu równowagi między układami pobudzającymi a hamującymi czynność kory mózgowej.

Autorzy badania, neurolodzy z Atrium Medical Center w Holandii, przebadali 7 osób cierpiących z powodu ataków migreny z towarzyszącą aurą wzrokową. Każdemu z chorych pokazywano szereg następujących po sobie liter (po trzy na raz). Za pomocą przezczaszkowej stymulacji impulsem magnetycznym próbowano hamować działanie kory mózgowej. Zadaniem pacjenta było zapamiętanie jak największej liczby liter z każdej pokazanej trójki. Wyniki badanych porównano z grupą kontrolną.

Impulsy magnetyczne powtarzano w odstępach co 30 milisekund. Okazało się, że w przypadku osób z migreną hamowanie wzbudzane przez pole magnetyczne w setnej milisekundzie było mniejsze niż w grupie kontrolnej. Oznacza to, że mózg migrenowców działał szybciej i efektywniej niż u innych osób - odsetek prawidłowo podawanych trójek liter był u nich większy mimo stosowania pola magnetycznego.

Wyniki tego badania wydają się potwierdzać hipotezę o zaburzonej równowadze układów pobudzających i hamujących korę mózgową w przypadkach migreny z aurą wzrokową. Układ nerwowy chorych znajduje się w stanie zbyt dużego pobudzenia - być może z powodu nieznanych mechanizmów zaburzających pracę układu hamującego. Powinno to nakierować naukowców na możliwość stosowania w napadzie migreny nowych leków - przywracających opisaną równowagę.

Ocena artykułu

3.63
z 35 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(18)
3
 
(5)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.63 z 35 głosów

69%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty