Czy mężczyźni stają się bezpłodni?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć badacze z czterech regionów Europy: Danii, Finlandii, Francji i Szkocji. Przebadali oni ponad 1000 mężczyzn pod względem jakości nasienia (zarówno morfologii plemników, ich ilości, jak też ruchliwości). Wyniki badania udostępniono w majowym numerze czasopisma Human Reproduction, wydawanego przez Europejskie Towarzystwo Reprodukcji i Embriologii Człowieka.
Okazało się, że najmniejsze ilości plemników w 1 ml nasienia mają Duńczycy. Nieco lepiej wypadli Francuzi i Szkoci, najwięcej plemników mieli Finowie. Pod względem morfologii plemników wszystkie nacje okazały się zbliżone. Co ciekawe, udało się zauważyć trendy zmieniającej się liczby plemników w ciągu roku: w zimie średnie ilości dla każdego regionu były większe o około 30% w stosunku do lata.
Być może lepsze wyniki Finów wynikają również z niższej średniej temperatury środowiska w ich klimacie. Wysoka temperatura otoczenia ujemnie wpływa zarówno na produkcję, jak i przeżywalność plemników. Autorzy sugerują, że na zaobserwowane różnice mogą wpływać również odmienne style życia w badanych krajach.
Powyższe badanie jest jednym z pierwszych porównujących jakość nasienia u mężczyzn z różnych krajów Europy. Autorzy sugerują, że powinny nastąpić kolejne badania o szerszym zasięgu, by dokładniej poznać tendencje rysujące się przed mieszkańcami naszego kontynentu.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Kliniki leczenia niepłodności
Katalog klinik zajmujących się leczeniem niepłodności na terenie Polski.