Czy hormony płciowe mają wpływ na wielkość serca?

Dr Christopher S. Hayward i współpracownicy z Imperial College School of Medicine w Londynie przeprowadzili badanie, w którym oceniano wpływ męskich i żeńskich hormonów płciowych na wielkość lewej komory serca. Wyniki badania ukazały się na łamach jednego z majowych wydań Lancet.
Naukowcy ustalili, że hormony płciowe różnie wpływają na masę lewej komory u obu płci. Męskie hormony płciowe prowadzą do przyrostu lewej komory serca. Wiadomo, że stosowanie anabolików, czyli męskich hormonów powodujących przyrost masy mięśniowej, zwiększa masę lewej komory, co może być przyczyną choroby serca.
Wraz z wiekiem dochodzi do przyrostu masy lewej komory serca, co jest bardziej widoczne u kobiet niż u mężczyzn. Wykazano, że kobiece hormony płciowe - estrogeny - mają ochronny wpływ na serce, który jednak ustaje wraz z wygaśnięciem czynności jajników. Autorzy badania sugerują, że może to być jednym z czynników sprzyjających przerostowi lewej komory serca u kobiet po 50. roku życia.
Androgeny, czyli męskie hormony płciowe, mają anaboliczny wpływ na komórki mięśnia sercowego, prowadząc do zwiększenia wielkości i ilości tych komórek, podczas gdy estrogeny hamują ich rozrost. Wyniki badania wykazały, że produkowane przez organizm kobiety i mężczyzny hormony płciowe mają przeciwstawny wpływ na masę lewej komory serca. Jak dotąd nie określono jeszcze dokładnego znaczenia opisywanego zjawiska.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.