Czy hormony płciowe mają wpływ na wielkość serca?
Dr Christopher S. Hayward i współpracownicy z Imperial College School of Medicine w Londynie przeprowadzili badanie, w którym oceniano wpływ męskich i żeńskich hormonów płciowych na wielkość lewej komory serca. Wyniki badania ukazały się na łamach jednego z majowych wydań Lancet.
Naukowcy ustalili, że hormony płciowe różnie wpływają na masę lewej komory u obu płci. Męskie hormony płciowe prowadzą do przyrostu lewej komory serca. Wiadomo, że stosowanie anabolików, czyli męskich hormonów powodujących przyrost masy mięśniowej, zwiększa masę lewej komory, co może być przyczyną choroby serca.
Wraz z wiekiem dochodzi do przyrostu masy lewej komory serca, co jest bardziej widoczne u kobiet niż u mężczyzn. Wykazano, że kobiece hormony płciowe - estrogeny - mają ochronny wpływ na serce, który jednak ustaje wraz z wygaśnięciem czynności jajników. Autorzy badania sugerują, że może to być jednym z czynników sprzyjających przerostowi lewej komory serca u kobiet po 50. roku życia.
Androgeny, czyli męskie hormony płciowe, mają anaboliczny wpływ na komórki mięśnia sercowego, prowadząc do zwiększenia wielkości i ilości tych komórek, podczas gdy estrogeny hamują ich rozrost. Wyniki badania wykazały, że produkowane przez organizm kobiety i mężczyzny hormony płciowe mają przeciwstawny wpływ na masę lewej komory serca. Jak dotąd nie określono jeszcze dokładnego znaczenia opisywanego zjawiska.