Czy dobrze leczymy dzieci z płynem w uchu?

Naukowcy amerykańscy, pod kierownictwem dra Jacka Paradise'a z University of Pittsburgh School of Medicine, postanowili sprawdzić, jaki jest wpływ takiego postępowania medycznego na stan zdrowia dziecka. Zwracali uwagę na postępy w nauce mowy, rozwój psychiczny i samo słyszenie. W przypadku upośledzenia słuchu dzieci rozwijają się wolniej i gorzej niż ich zdrowi rówieśnicy. Do tej pory sądzono, iż sam płyn w uchu upośledza rozwój psychiczny dziecka. Wyniki badania zostały zaprezentowane na łamach najnowszego numeru New England Journal of Medicine.
Objęto opieką 6350 dzieci w wieku od 2 dni do 3 miesięcy i regularnie sprawdzano, czy nie mają płynu w uchu lub infekcji ucha. Następnie dzieci z płynem w uchu podzielono na 2 grupy. W pierwszej grupie zakładano plastikową rurkę natychmiast po stwierdzeniu płynu. Druga grupa pozostawała pod kontrolą i chirurdzy interweniowali dopiero wtedy, gdy płyn utrzymywał się ponad 9 miesięcy. Gdy dzieci osiągnęły wiek 3 lat, obie grupy zostały poddane testom oceniającym słuch, mowę i rozwój dziecka. Nie zauważono żadnych różnic w sprawności intelektualnej i rozwoju pomiędzy obiema grupami.
W podsumowaniu autorzy stwierdzili, że wskazania do chirurgicznego założenia rurki do ucha dziecka powinny być dokładnie przeanalizowane przed każdym zabiegiem. Jeśli jedynym wskazaniem jest chęć uniknięcia gorszego rozwoju słuchu i mowy, to nie ma naukowych podstaw, aby zakładać rurkę i przebijać błonę bębenkową. Ryzyko związane z operacją oraz koszty procedury są bowiem niewspółmierne do efektów. Jeśli się cierpliwie poczeka z operacją, to może się ona okazać niepotrzebna. Sam płyn w uchu nie upośledza rozwoju mowy i słuchu u dziecka.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Płeć dziecka
Metody zwiększające prawdopodobieństwo urodzenia synka lub córeczki.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.