Ciąża pozamaciczna
Jest to stan, w którym zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza jamą trzonu macicy, najczęściej w jajowodzie w przypadku jego niedrożności (np. po zapaleniu przydatków), rzadko w jamie otrzewnej lub jajniku. W wyniku rozwoju płodu dochodzi do rozerwania tkanek i naczyń z towarzyszącym ostrym krwawieniem. Jeśli dojdzie do obumarcia płodu często dochodzi do krwawienia do wnętrza osłonki jajowej. Ciąża pozamaciczna może mieć przebieg ubogoobjawowy lub bogatoobjawowy będące ostrym stanem zagrażającym życiu ciężarnej.
Objawy ciąży pozamacicznej
Do najczęstszych objawów związanych z ciążą pozamaciczną należą:
- stadium ubogoobjawowe: długo trwający brak dolegliwości, ogólne objawy ciąży - nudności, napięcie gruczołów sutkowych, uczucia pobolewania w podbrzuszu
- stadium bogatoobjawowe: nagły, nasilający się, jednostronny ból zlokalizowany w podbrzuszu, którego wrażliwość na ucisk wzrasta z czasem, rozwój objawów ostrego brzucha z obroną mięśniową z towarzyszącymi objawami wstrząsu (szybkie słabo wyczuwalne tętno, bladość, niepokój)
Rozpoznanie ciąży pozamacicznej
Rozpoznanie jest możliwe na podstawie wywiadu, z którego dowiadujemy się o chorobach ciężarnej (zapalenie przydatków macicy, operacje na przydatkach, zaburzenia cyklu miesięcznego) oraz na podstawie charakterystycznych objawów.
Postępowanie w ciąży pozamacicznej
Udzielając pomocy osobie wystąpiły silnie wyrażone objawu ciąży pozamacicznej należy:
- ułożyć ciężarną płasko z wałkiem pod kolanami
- przewieźć w pozycji leżącej do szpitala ginekologicznego, jeśli to możliwe pod opieką lekarza