Kobiety wciąż nie stosują tabletki po stosunku

Kobiety wciąż nie stosują tabletki po stosunku
Tabletka postkoitalna (po stosunku płciowym) może być przyjęta do 72 godzin w celu uniknięcia niechcianej ciąży. Jednak wciąż wiedza na temat tego środka nie jest rozpowszechniona wśród kobiet, a dodatkowym problemem mogą być trudności z uzyskaniem recepty, podaje dr. Anita Nelson z American College of Obstetricians and Gynecologist.

Tabletka postkoitalna powinna być przyjęta do 72 godz. po niezabezpieczonym stosunku a następnie druga dawka leku podawana jest po kolejnych 12 godz. Im wcześniej przyjęta jest pierwsza dawka tym ryzyko ciąży jest mniejsze.

Na 100 kobiet, które nie stosowały żadnych zabezpieczeń średnio 8 zachodzi w ciążę, po zastosowaniu tabletki postkoitalnej wartość ta spada do 1-2 ciąż.

Dr. Anita Nelson zaobserwowała, że u około 30- 54% kobiet po zastosowaniu środka wystąpiły nudności, u 15-20% wymioty, jednak wcześniejsze podanie leków przeciwwymiotnych zapobiega pojawieniu się tego efektu ubocznego.

Problemem może być natomiast fakt, ze przyjęcie tabletki postkoitalnej do 72 godzin po stosunku wymaga wizyty u lekarza, co jest utrudnione np. w weekend lub podczas wakacji. Jak wynika z przeprowadzonej analizy podczas 16 miesiecy, przepisano około 12 tys. recept z czego 42% wieczorem, podczas weekendu lub wakacji.

Ocena artykułu

4.17
z 187 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(85)
4
 
(75)
3
 
(9)
2
 
(9)
1
 
(9)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.17 z 187 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty