Charakterystyka klasterowego bólu głowy u kobiet

Naukowcy z Thomas University Hospital w Filadelfii pod kierownictwem doktora T. D. Rozena postanowili zgromadzić jak najwięcej danych pomocnych w charakterystyce tej choroby u kobiet. Wyniki opublikowano w majowym wydaniu czasopisma Journal of Neurology Neurosurgery and Psychiatry.
W czasie trzyletniej obserwacji gromadzono dane na temat nowo rozpoznanych przypadków klasterowego bólu głowy. Następnie porównano przebieg choroby u kobiet i u mężczyzn.
Analiza ujawniła, że u kobiet klasterowy ból głowy pojawia się najczęściej w 2. lub 5. dekadzie życia. U mężczyzn obserwuje się szczyt zachorowalności w 3. dekadzie życia.
W czasie pojawiania się serii napadów ataki zdarzały się średnio trzy razy dziennie, ale u kobiet trwały krócej. Częstość napadów choroby i długość okresów remisji była porównywalna w dwóch grupach. Objawy towarzyszące takie jak nudność i wymioty występowały zdecydowanie częściej u kobiet, zwężenie źrenicy i opadanie powieki notowano nieznacznie częściej. Światłowstręt pojawiał się u ponad 70% kobiet i mężczyzn, a nietolerancję głośnych dźwięków obserwowano u około połowy badanych.
Przeprowadzone badanie wskazuje na podobny przebieg klasterowego bólu głowy u obu płci. Kobiety częściej doświadczają takich objawów jak nudności i wymioty, co ważne schorzenie pojawia się u nich we wcześniejszym wieku. Zwraca uwagę fakt częstego występowania światłowstrętu i fobii głośnych dźwięków.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.