Budowa ciała wpływa na ryzyko złamań u sportowców

Są to rezultaty badania przeprowadzonego przez fińskich lekarzy, specjalistów medycyny sportowej i fizjologii sportu. Postanowili oni sprawdzić, czy pewne czynniki biomechaniczne (związane właśnie z różnicami w budowie ciała) mają wpływ na ryzyko złamań. Przebadali 31 zawodowych sportowców, którzy przebyli w swoim życiu przynajmniej 3 złamania i porównali z grupą kontrolną, w której żaden z atletów nie przebył złamania. Sportowców porównywano pod kątem intensywności treningów, gęstości masy kostnej, a w przypadku kobiet - również profilu hormonalnego.
W grupie badanej stwierdzono w sumie 114 złamań. W przypadku mężczyzn 70% złamań dotyczyło kości piszczelowej lub strzałki, u kobiet: 50% miało złamanie w obrębie stawu skokowego. Stwierdzono, że oprócz podanych wyżej czynników zagrażających złamaniami podobnie wpływają zaburzenia hormonalne u kobiet (bardzo częste w przypadku intensywnie trenujących pań). Ponadto, nie bez znaczenia okazał się sposób prowadzenia treningu: im dłuższe dystanse pokonywali biegacze w ciągu tygodnia (średni wynosił 117 km), tym częściej doznawali złamań wysiłkowych.
Badanie to jest jeszcze jednym dowodem na to, jak ważny jest trening pod kierunkiem doświadczonego fachowca. Dla zawodowych sportowców, udział specjalisty medycyny sportowej w treningu jest niezbędny.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.