Kontrola płodności u mężczyzn

Kontrola płodności u mężczyzn
Ocenia się, że co piąta para regularnie współżyjąca ze sobą bez zabezpieczeń ma trudności z poczęciem potomka. W około 40% przypadków niepłodność wynika ze zmniejszonej produkcji spermy bądź gorszej jakości nasienia. Jednym ze sposobów, w jaki można będzie pomóc niektórym niepłodnym parom jest wpływ na białko zwane ubiquityną.

Ubiquityna jest białkiem występującym w całym organizmie. Do tej pory sądzono, że odgrywa istotną rolę we wnętrzu komórek. Dodatkowe działanie zewnątrzkomórkowe opisał amerykański biolog komórkowy Peter Sutovsky wraz ze swoimi kolegami z Oregon Health Sciences University w Beaverton. Wyniki swojej pracy zamieścili w Journal of Cell Science.

Rola ubiquityny na zewnątrz komórek polega na kontroli jakości spermy. W najądrzach, czyli tkance, która znajduje się w pobliżu jąder, przechowywana jest sperma przed ejakulacją. Tam też odbywa się kontrola nasienia. Plemniki gorszej jakości są "znakowane" przez ubiquitynę i potem niszczone. Pozwala to na zwiększenie proporcji prawidłowych plemników, które normalnie produkowane są w mniejszych ilościach. Badanie nasienia pod kątem zawartości ubiquityny umożliwi dokładną diagnostykę męskiej niepłodności.

Dodatkowo rozszerzone badania nad rolą ubiqityny pozwolą opracować męska pigułkę antykoncepcyjną. Będzie ona prawdopodobnie bezpieczniejsza i skuteczniejsza niż obecnie dostępne środki zapobiegające ciąży.

Podobne teksty