Hormonalna terapia zastępcza a udar mózgu

Hormonalna terapia zastępcza a udar mózgu
Coraz więcej kobiet w wieku pomenopauzalnym stosuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ) w formie tabletek lub plastrów. Pojawia się pytanie o związek między tym rodzajem leczenia a ryzykiem wystąpienia i nasileniem udaru niedokrwiennego. Pomysł badania powstał na podstawie danych wskazujących na ochronną rolę estrogenu dla komórek nerwowych w zwierzęcym modelu udaru niedokrwiennego.

Udar niedokrwienny mózgu polega na niedokrwieniu określonego obszaru mózgu wskutek zaburzonego przepływu krwi przez zaopatrujące ten obszar naczynie. Zamknięcie lub zwężenie tętnicy najczęściej wynika ze zmian miażdżycowych naczyń lub zatorów. Objawy udaru obejmują niedowład lub paraliż, kłopoty z mową, zaburzenia widzenia.

Naukowcy z Duke Center for Cerebrovascular Disease pod kierownictwem doktor Cheryl D. Bushnell porównywali stopień nasilenia udaru niedokrwiennego zależnie od stosowania HTZ.

Grupę badaną stanowiły kobiety przyjęte do szpitala z powodu udaru niedokrwiennego mózgu i stosujące w tym czasie HTZ. W grupie kontrolnej znalazły się panie dobrane do uczestniczek z pierwszej grupy pod względem wieku i obecności czynników ryzyka dla udaru niedokrwiennego, ale nieprzyjmujące HTZ.

Analiza zgromadzonych informacji wykazała, że na zagrożenie i wielkość udaru wpływają znane już czynniki, takie jak: migotanie przedsionków, zastoinowa niewydolność krążenia lub choroba niedokrwienna serca w wywiadzie, rasa czarna. Okazało się natomiast, że stosowanie HTZ nie wywiera znaczącego wpływu na przebieg udaru niedokrwiennego.

Ocena artykułu

4.09
z 43 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(15)
4
 
(19)
3
 
(7)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.09 z 43 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty