Choroby tętnic obwodowych a niedobór witaminy C

Choroby tętnic obwodowych a niedobór witaminy C
Choroby tętnic kończyn często związane są z zaawansowaną miażdżycą i stanem zapalnym toczącym się w obrębie naczyń. Niektórzy naukowcy sugerują, że nadmierna odpowiedź zapalna organizmu może być związana z niedoborem kwasu askorbinowego, czyli witaminy C.

Zespół lekarzy z Ghent University Hospital w Belgii przeprowadził badanie, którego celem była ocena związku pomiędzy występowaniem choroby tętnic obwodowych a stężeniem witaminy C we krwi chorych. Badaniem objęto 85 osób z chorobą tętnic obwodowych, 106 chorych z nadciśnieniem tętniczym i 113 zdrowych ochotników stanowiących grupę kontrolną. U wszystkich badanych oznaczono stężenie witaminy C w krwi. Wyniki badania ukazały się na łamach ostatniego wydania Circulation.

Zaobserwowano zmniejszenie stężenia kwasu askorbinowego w grupie pacjentów z chorobą naczyń obwodowych w porównaniu z pozostałymi grupami badanych. Wykazano, że niedobór witaminy C był związany z paleniem papierosów i mniejszym spożyciem pokarmów bogatych w witaminę C. W tej grupie osób stwierdzono zwiększenie stanu zapalnego, tj. wzrost stężenia białka C-reaktywnego. Zaobserwowano, że duże stężenia białka C-reaktywnego występowały najczęściej u chorych z bardzo małymi stężeniami witaminy C w krwi.

Wyniki badania wskazują, że wśród pacjentów z chorobą tętnic obwodowych częściej występują niedobory witaminy C i wysokie stężenia substancji świadczących o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Autorzy pracy przekonują, że niezbędne jest przeprowadzenie kolejnych badań, które pozwoliłyby na dokładną ocenę mechanizmów tych zmian.

Podobne teksty