Zwracajmy uwagę na to, co jedzą nasze dzieci

Barry M. Popkin z University of North Carolina w Chapel Hill badał, czy dzieci w obecnych czasach częściej sięgają po przekąski niż ich rówieśnicy dwadzieścia lat temu. Wyniki badania ukazały się na łamach kwietniowego wydania czasopisma Journal of Pediatrics.
Porównano dane zgromadzone na podstawie różnych badań nad odżywianiem się: Nationwide Food Consumption Survey w latach 1977-78, Continuing Survey of Food Intake by Individuals (CSFII89) w latach 1989-91 oraz CSFII96 w 1989-91. W badaniu uczestniczyło ponad 20 tys. dzieci w wieku 2-18 lat.
Zbierano informacje na temat częstości przekąszania i charakteryzowano rodzaje przekąsek. Szczególną uwagę zwracano na ich udział w pokrywaniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Analiza danych wykazała, że rośnie częstość "przegryzania" we wszystkich badanych grupach wiekowych. Poza tym okazało się, że średnia waga oraz kaloryczność przekąsek utrzymuje się na tym samym poziomie. Tym niemniej, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę przekąsek, stanowią one coraz ważniejszy punkt w dziennym pokrywaniu zapotrzebowania kalorycznego. W przekąskach jest mniej wapnia, a więcej tłuszczów niż w innych posiłkach.
Wyniki badania wskazują na konieczność promowania spożywania zdrowych przekąsek w postaci owocu czy jogurtu wśród dzieci. Doprowadzi to do ukształtowania się zdrowych nawyków żywieniowych, które zmniejszając ryzyko występowania otyłości wśród najmłodszych, będą również procentować w przyszłości, obniżając być może częstość występowania chorób związanych z nieprawidłowym odżywianiem się.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Karmienie naturalne niemowląt
Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Karmienie sztuczne niemowląt
Karmienie sztuczne jest konieczne, kiedy matka nie może karmić piersią bądź też dziecko nie może jeść pokarmu naturalnego.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.