Zostań w grze!

Zostań w grze!

Ruszyła ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna pod hasłem "Zostań w grze!", mająca na celu zwiększenie świadomości na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C.

 Inauguracja kampanii miała miejsce 4 marca br. w trakcie trwającej w Krakowie Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Forum Zakażeń zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa polskiego na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C) zwanej przez ekspertów "dżumą XXI wieku". W ramach kampanii będą organizowane akcje, które mają skłonić możliwie szeroką grupę osób do przebadania się na obecność wirusa typu C.

 
Rozpoczęciu kampanii "Zostań w grze!" towarzyszył happening na krakowskim Rynku. Osoby w strojach sędziów piłki nożnej rozdawały przechodniom żółte kartki. Znajdowała się na nich informacja o chorobie, grupach ryzyka oraz apel o przebadanie się pod kątem zarażenia wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (HCV - Hepatitis C Virus).

W maju br. przewidziane jest zorganizowanie serii bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz badań diagnostycznych na obecność wirusa HCV. Obejmą one pięć lokalizacji ustalonych w porozumieniu z ekspertami z Polskiej Grupy Ekspertów HCV. Akcji towarzyszyć będą happeningi z żółtymi kartkami. 

Finał kampanii nastąpi 1 października br. w Międzynarodowym Dniu Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C. W tym dniu podczas konferencji prasowej zostaną podsumowane rezultaty podjętych działań. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele organizatorów oraz największe polskie autorytety w dziedzinie chorób zakaźnych.

Obecnie kampanię społeczną "Zostań w grze!" wspiera firma Roche Polska sp. z o.o., Fundacja Św. Jerzego, Polska Grupa Ekspertów HCV, a także Konsultant Krajowy ds. Chorób Zakaźnych.
 
WZW C w Polsce

Z danych statystycznych wynika, że w Polsce jest od około 580 tys. (dane Państwowego Zakładu Higieny) do około 730 tys. (dane Polskiej Grupy Ekspertów HCV) osób zakażonych HCV. Do 2004 roku wykryto zaledwie około 15 tys. przypadków zakażenia, co stanowi ok. 2% wszystkich osób chorujących na tę chorobę. W Polsce istnieje bardzo mała świadomość na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C. Ludzie nie zdają sobie sprawy, kto jest zagrożony tą chorobą i w jaki sposób można się nią zarazić. Zmniejszyła się również liczba osób leczonych. 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest często nazywane "cichą epidemią". Uszkodzenie funkcji  wątroby może przebiegać bezobjawowo, przez wiele lat, prowadząc ostatecznie do groźnego stanu, jakim jest marskość wątroby. W zaawansowanej marskości jedynym skutecznym sposobem leczenia jest transplantacja wątroby. Nieleczona marskość wątroby może prowadzić do powstania nowotworu tego narządu. W odróżnieniu od wirusów typu A i B, nie ma obecnie szczepionki, która pomogłaby uchronić się przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C. Istnieją natomiast coraz bardziej skuteczne metody leczenia tego schorzenia za pomocą interferonu i rybawiryny. Powodzenie terapii uzależnione jest między innymi od wczesnego wykrycia choroby. Dlatego tak ważne jest wykonanie badań pod kątem obecności wirusa w organizmie.

Dodatkowe informacje o przebiegu kampanii "Zostań w grze!", jak również informacje dotyczące WZW C będzie można znaleźć na stronach internetowych: www.hcv.pl.

Ocena artykułu

3.88
z 25 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(5)
4
 
(15)
3
 
(3)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.88 z 25 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty