Żółty Tydzień - ochroni przed niebezpieczeństwem

Żółty Tydzień - ochroni przed niebezpieczeństwem

W dniach 2-7 kwietnia br. (poniedziałek-sobota) odbędzie się dziewiąta edycja ogólnopolskiej kampanii “Żółty Tydzień”. W tym roku akcja promocyjnych szczepień przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B (WZW typu A i WZW typu B) obejmie 52 miasta Polski. Dodatkowe informacje o obu chorobach, zaleceniach dotyczących ich profilaktyki oraz przebiegu “Żółtego Tygodnia” będzie można uzyskać pod numerem infolinii (022) 571 90 00 oraz za pośrednictwem Internetu: www.zoltytydzien.pl.

Jak co roku “Żółty Tydzień” organizowany jest pod patronatem stacji sanitarno-epidemiologicznych i sponsorowany z grantu oświatowego firmy GlaxoSmithKline. Celem akcji jest przybliżenie Polakom zagrożeń zdrowotnych i ekonomicznych, wynikających z zachorowania na wirusowe zapalenia wątroby typu A i B (“żółtaczkę pokarmową” i “żółtaczkę wszczepienną”) oraz przedstawienie korzyści związanych ze szczepieniami przeciwko tym chorobom. W każdym z miast uczestniczących w “Żółtym Tygodniu” w wytypowanych gabinetach będzie można zaszczepić się przeciwko obu odmianom WZW po promocyjnej cenie. Łączny koszt szczepienia wraz z niezbędnym badaniem lekarskim będzie niższy niż cena samego preparatu w aptece. Wszystkim zainteresowanym będą oferowane szczepionki przeciwko WZW typu A i WZW typu B, a także szczepionka skojarzona, która chroni przed zachorowaniem na oba typy choroby.

W tym roku akcja “Żółty Tydzień” obejmie swoim zasięgiem następujące miasta:

Aleksandrów Kujawski, Białystok, Borowie, Brodnica, Bydgoszcz, Chełmno, Choszczno, Garwolin, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Inowrocław, Katowice, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Legionowo, Łaskarzew, Łomianki, Łódź, Mława, Mogilno, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecki, Otwock, Piaseczno, Poznań, Pyrzyce,Ruda Talubska, Rzeszów, Siedlce, Siemianowice Śląskie, Słupsk, Sopot, Starogard Gdański, Stargard Szczeciński, Sulejówek, Szczecin, Szczecinek, Śrem, Świecie, Świnoujście, Toruń, Tuchola, Wałcz, Warszawa, Włocławek, Wodzisław, Wyszków, Ząbki, Zielonka, Żelechów.

Kampanii promocyjnych szczepień towarzyszyć będą działania informacyjne prowadzone na terenie całego kraju. Od 26 marca do 7 kwietnia dane na temat wirusowych zapaleń wątroby typu A i B oraz adresy punktów szczepień biorących udział w akcji będą dostępne pod numerem infolinii (022) 571 90 00, czynnej od godz. 9.00 do 18.00, a także na stronie internetowej www.zoltytydzien.pl. W centralnych punktach miast biorących udział w akcji oraz w placówkach służby zdrowia rozwieszone zostaną plakaty informujące o terminach i miejscach szczepień.

“Żółty Tydzień” to jedna z niewielu możliwości skorzystania z promocyjnych szczepień przeciwko WZW typu A i WZW typu B dla osób szczególnie narażonych na zachorowania, które nie są objęte szczepieniami obowiązkowymi. Szczepienie przeciwko WZW typu B zalecane jest między innymi kobietom w wieku 20-40 lat, dzieciom nie podlegającym szczepieniom obowiązkowym, młodzieży oraz przewlekle chorym. Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A rekomendowane jest zwłaszcza dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym, osobom z przewlekłymi schorzeniami wątroby, podróżującym do krajów o zwiększonym ryzyku zakażeń tą chorobą oraz osobom pracującym przy produkcji i dystrybucji żywności.

Z jednoczesnego uodpornienia przeciwko WZW typu A i WZW typu B szczepionką skojarzoną powinni skorzystać przede wszystkim podróżujący w rejony o zwiększonym ryzyku zakażeń WZW, chorzy z przewlekłymi schorzeniami wątroby, a także dzieci i młodzież nie szczepione przeciw WZW typu B.

Należy pamiętać, że aby ochrona przed zachorowaniem na wirusowe zapalenia wątroby typu A i B była długotrwała musi być zastosowany pełny cykl szczepień, składający się w zależności od typu choroby i przyjętej szczepionki, z dwóch lub trzech dawek preparatu.

Co roku na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B zapada w Polsce kilka tysięcy osób. Wirus WZW typu A przenosi się drogą pokarmową. WZW typu A można się zarazić poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem choroby wody pitnej, mytych w niej owoców czy innych surowych pokarmów. Do zakażenia wirusem WZW typu B dochodzi najczęściej poprzez zabiegi medyczne i niemedyczne (fryzjer, kosmetyczka, przekłuwanie uszu, tatuowanie), a także drogą kontaktów seksualnych. WZW typu B może powodować marskość lub raka wątroby. W Polsce około 60% zgłaszanych przypadków pierwotnego raka wątroby jest następstwem przewlekłego WZW typu B.

Ocena artykułu

4.64
z 47 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(32)
4
 
(14)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.64 z 47 głosów

98%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty