„Żółty Tydzień” – II dawka szczepień

„Żółty Tydzień” – II dawka szczepień
W dniach 7-12 maja 2001 br. (poniedziałek-sobota) przypada termin podania drugiej dawki szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B w ramach tegorocznej akcji promocyjnych szczepień „Żółty Tydzień”. Należy pamiętać, że aby ochrona przed zachorowaniem na WZW była długotrwała musi być zastosowany pełny cykl szczepień.

Od 7–12 maja osoby, które podczas kwietniowej akcji skorzystały z promocyjnych szczepień przeciwko WZW typu B oraz WZW typu A i B powinny zgłosić się do gabinetów szczepień, w których przyjęły pierwszą dawkę preparatu. Łączny koszt szczepienia wraz z niezbędnym badaniem lekarskim będzie taki sam jak w kwietniu, to znaczy niższy niż cena samej szczepionki w aptece. Pełny cykl szczepień składa się, w zależności od typu choroby i przyjętej szczepionki, z dwóch lub trzech dawek preparatu.

Celem „Żółtego Tygodnia”, który w tym roku obejmuje 52 miasta Polski, jest przybliżenie Polakom zagrożeń zdrowotnych i ekonomicznych wynikających z zachorowania na wirusowe zapalenia wątroby typu A i B („żółtaczkę pokarmową” i „żółtaczkę wszczepienną”) oraz przedstawienie korzyści związanych ze szczepieniami przeciwko tym chorobom.

Co roku na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B zapada w Polsce kilka tysięcy osób. Wirus WZW typu A przenosi się drogą pokarmową. WZW typu A można się zarazić poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem choroby wody pitnej, mytych w niej owoców czy innych surowych pokarmów. Do zakażenia wirusem WZW typu B dochodzi najczęściej poprzez zabiegi medyczne i niemedyczne (fryzjer, kosmetyczka, przekłuwanie uszu, tatuowanie), a także drogą kontaktów seksualnych. WZW typu B może powodować marskość lub raka wątroby. Obu chorobom i ich groźnym powikłaniom można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia ochronne.

Dodatkowe informacje o obu chorobach, zaleceniach dotyczących ich profilaktyki oraz przebiegu „Żółtego Tygodnia” można uzyskać za pośrednictwem Internetu: www.zoltytydzien.pl. Akcja organizowana jest pod patronatem stacji sanitarno-epidemiologicznych i sponsorowana z grantu oświatowego firmy GlaxoSmithKline.

Ocena artykułu

4.07
z 54 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(19)
4
 
(24)
3
 
(8)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.07 z 54 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty