„Żółty Tydzień” – II dawka szczepień
Od 7–12 maja osoby, które podczas kwietniowej akcji skorzystały z promocyjnych szczepień przeciwko WZW typu B oraz WZW typu A i B powinny zgłosić się do gabinetów szczepień, w których przyjęły pierwszą dawkę preparatu. Łączny koszt szczepienia wraz z niezbędnym badaniem lekarskim będzie taki sam jak w kwietniu, to znaczy niższy niż cena samej szczepionki w aptece. Pełny cykl szczepień składa się, w zależności od typu choroby i przyjętej szczepionki, z dwóch lub trzech dawek preparatu.
Celem „Żółtego Tygodnia”, który w tym roku obejmuje 52 miasta Polski, jest przybliżenie Polakom zagrożeń zdrowotnych i ekonomicznych wynikających z zachorowania na wirusowe zapalenia wątroby typu A i B („żółtaczkę pokarmową” i „żółtaczkę wszczepienną”) oraz przedstawienie korzyści związanych ze szczepieniami przeciwko tym chorobom.
Co roku na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B zapada w Polsce kilka tysięcy osób. Wirus WZW typu A przenosi się drogą pokarmową. WZW typu A można się zarazić poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem choroby wody pitnej, mytych w niej owoców czy innych surowych pokarmów. Do zakażenia wirusem WZW typu B dochodzi najczęściej poprzez zabiegi medyczne i niemedyczne (fryzjer, kosmetyczka, przekłuwanie uszu, tatuowanie), a także drogą kontaktów seksualnych. WZW typu B może powodować marskość lub raka wątroby. Obu chorobom i ich groźnym powikłaniom można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia ochronne.
Dodatkowe informacje o obu chorobach, zaleceniach dotyczących ich profilaktyki oraz przebiegu „Żółtego Tygodnia” można uzyskać za pośrednictwem Internetu: www.zoltytydzien.pl. Akcja organizowana jest pod patronatem stacji sanitarno-epidemiologicznych i sponsorowana z grantu oświatowego firmy GlaxoSmithKline.