Zmęczenie i alkohol najczęstszą przyczyną wypadków

Zmęczenie i alkohol najczęstszą przyczyną wypadków
Zespół francuskich naukowców z Centre Hospitalier Universitaire w Bordeaux przeprowadził badanie, którego celem było określenie wpływu zmęczenia i spożycia alkoholu na częstość wypadków komunikacyjnych. Spośród 68 tys. przeanalizowanych wypadków przyczyną aż 10% z nich było zmęczenie kierowcy, a 23% spożycie alkoholu przez osobę prowadzącą pojazd. Wyniki badania ukazały się na łamach kwietniowego numeru British Medical Journal.

Zaobserwowano, że zmęczeni i pijani kierowcy ponad 7-krotnie częściej powodują śmiertelne w skutkach wypadki komunikacyjne w porównaniu z trzeźwymi i wypoczętymi osobami siadającymi za kierownicą. Spożycie alkoholu zwiększa ryzyko śmierci ponad 4-krotnie. Wykazano, że najwięcej wypadków spowodowanych nietrzeźwością zdarza się w nocy, kiedy rozpoczynają się powroty ze spotkań towarzyskich.

Wyniki badania wykazały, że zmęczenie znacznie wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Zmęczony kierowca ma wydłużony czas reakcji i nie jest w stanie w porę zareagować na nagłe zmiany sytuacji na drodze. Wzmożona senność, ograniczenie widoczności i trudności w skupieniu uwagi sprawiają, że kierowcy tracą panowanie nad pojazdem.

Bezpieczeństwo na drogach jest ważnym problemem społecznym. Brawura i brak wyobraźni powodują, że co roku w wypadkach komunikacyjnych ginie zbyt wielu ludzi. Najbardziej cierpią piesi, którzy podczas zderzenia z samochodem nie mają żadnych szans.

Ocena artykułu

3.71
z 41 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(8)
4
 
(21)
3
 
(6)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.71 z 41 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty