Zapalenie zatok - jak sobie z nim radzić

Zapalenie zatok - jak sobie z nim radzić
Spis treści
  1. Jak rozpoznać zapalenie zatok?
  2. Zapalenie zatok - ostre i przewlekłe
  3. Leki na zapalenie zatok
  4. Irygacja - przepłukiwanie zatok
  5. Antybiotyki na zapalenie zatok

Ostre zapalenie może przerodzić się w przewlekłe i problem będzie pojawiał się cyklicznie więcej niż 4 razy w roku. Dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z zapaleniem zatok, by skutecznie pozbyć się problemu.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Wydzielina z nosa, uczucie zatkania, kaszel i ból głowy to najpopularniejsze objawy zapalenia zatok. Jednak symptomy mogą być różne. Z jednej strony są zależne od rodzaju infekcji np. wirusowej, bakteryjnej. Z drugiej strony od rodzaju zajętych zatok. Przy chorych zatokach czołowych pojawia się ból głowy, ból w okolicach czoła, a także podczas schylania.

W zatokach szczękowych obserwuje się dodatkowo bóle zębów, bóle w kącikach oczu. W zatokach sitowych pojawiają się bóle między oczami, a także nasilenie dyskomfortu podczas kaszlu. Z kolei w zapaleniu zatok klinowych można odczuwać ból w oczodołach oraz potylicy.

Zapalenie zatok - ostre i przewlekłe

Ostre zapalenie nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie. Jednak przy stosowaniu leków na zatoki, objawy powinny ustąpić szybciej – po ok. 7 dniach. Bagatelizowane bądź źle leczone zapalenie może przerodzić się w przewlekłe schorzenie.

Ten typ zapalenia mogą powodować także czynniki zewnętrzne np. alergeny w powietrzu, klimatyzacja, dym tytoniowy, ale również krzywa przegroda nosowa. Przewlekłe zapalenie zatok trwa ponad 12 tygodni bądź krócej, ale występuje powyżej 4 razy w roku.

Leki na zapalenie zatok

Leki na zatoki bez recepty dostępne są w aptekach i drogeriach, a także na platformach online np. liki24.pl. Jednymi z najpopularniejszych są tabletki na zatoki na bazie ibuprofenu, wzbogacone chlorowodorkiem pseudoefedryny np. Nurofen Zatoki, Ibuprom Zatoki. Leki te działają przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Dodatkowo doraźnie leczą objawy zapalenia zatok m.in.: ból głowy, niedrożność nosa, alergiczny nieżyt nosa.

Na liki24.pl dostępne są leki sponad 1000 aptek w Polsce. Online można kupić na stronie nie tylko tabletki na zatoki, ale również aerozole do udrażniania nosa na bazie ksylometazoliny np. Otrivin Zatoki, proszki do sporządzania roztworów typu Gripex Hot Zatoki. Co więcej, przez internet można nabyć również zestawy do irygacji zatok.

Irygacja - przepłukiwanie zatok

Irygacja, czyli przepłukiwanie zatok. To popularny sposób leczenia chorych zatok. Służą do tego specjalne pakiety, które zawierają irygator – miękka buteleczka, zakończona aplikatorem oraz kilka saszetek z lekiem.

Jednym z popularniejszych tego typu zestawów do płukania nosa i zatok jest Irigasin. Roztwór izotoniczny, który aplikuje się do nosa, zawiera chlorek sodu. Dzięki temu możliwe jest oczyszczenie jamy nosa z bakterii i wirusów. Tego typu irygację można stosować w zapaleniu zatok czołowych, przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, nieżycie nosa lub alergii.

Antybiotyki na zapalenie zatok

Jeśli zapalenie nie ustępuje w ciągu 7-10 dni, a schorzeniu towarzyszą silne bóle twarzoczaszki oraz wysoka gorączka 39 °C, lekarz może zdecydować się na wprowadzenie antybiotykoterapii.

W zależności od przyczyny zapalenia, a także konkretnych symptomów na ogół w leczeniu zatok stosuje się, jako antybiotyki I rzutu: amoksycylinę (np. Augumetin), klarytromycynę (np. Klacid) oraz azytromycynę (np. Azycyna). W leczeniu II rzutu: amoksycylinę z kwasem klawulanowym (np. Amoksiklav) czy cefuroksym (np. Zinnat). Można się spotkać także z:

  • moksyfloksacyną,
  • klindamycyną,
  • lewofloksacyną.

Leki na zatoki na receptę również dostępne są na liki24.pl. By je nabyć, podczas składania zamówienia online należy podać numer PESEL pacjenta oraz wpisać kod e-recepty. Co więcej, zamawiając leki do godziny 16.00, kurier przesyłkę może dostarczyć jeszcze tego samego dnia.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty