Zakażenia zębopochodne

Brak systematycznego leczenia stomatologicznego może powodować rozwój źródła zakażenia odogniskowych jako powikłanie lub następstwo rozwoju próchnicy czy schorzeń przyzębia. Nieprawidłowe higiena jamy ustnej oraz brak kontroli stomatologicznej uzębienia prowadząc do rozwoju próchnicy może przyczyniać się do rozwoju:
- zapalenia miazgi (martwica miazgi i zgorzel miazgi)
- stanów zapalnych okołoszczytowych (ziarniniaki, torbiele, ograniczone i rozlane zapalenie kości
Powyższe stany zapalne, za które odpowiedzialne są w większości przypadku bakterie z grupy paciorkowca beta-hemolitycznego mogą doprowadzać do rozwoju powikłań miejscowych pod postacią ropni śródkostnych, podokostnowych, ropni i ropowicy przestrzeni okołoszczękowych, twarzy i szyi oraz powikłań ogólnych doprowadzających do posocznicy lub wstrząsu septycznego, które mogą obejmować odległe narządy całego organizmu. Za ściśle związane z zakażeniami ognikowymi w jamie ustnej uważa się następujące schorzenia:
- zapalenie wsierdzia
- kłębuszkowe zapalenie nerek
- choroba reumatyczna
- wstrząs septyczny
- stany zapalne gałki ocznej i tkanek oczodołu
- zapalenie kości
- ropne stany zapalne opon mózgowo-rdzeniowych
- zakrzepowe zapalenie żył twarzy i zatok żylnych mózgu
- ropnie mózgu i móżdżku
- ropnie narządów miąższowych
- ropnie i ropowice twarzy i szyi
- zapalenie zatok obocznych nosa
W celu ograniczenia ryzyka rozwoju groźnych dla życia należy już od młodych lat przestrzegać zasad profilaktyki stomatologicznej, zapobiegać powstawaniu schorzeń przyzębia oraz regularnie odbywać badania kontrolne u lekarza stomatologa.
W przypadku podejrzenia ogniska zakażenia w jamie ustnej, należy po jego zlokalizowaniu dążyć do jego usunięcia często w osłoniee antybiotykowej aby zminimalizować ryzyka wysiewu patogennych bakterii do krwioobiegu, szczególnie w przypadku osób, u których występuje:
- zapalenie wsierdzia
- choroba reumatyczna
- zapalenie nerek
- cukrzyca
Podawanie antybiotyków jest również zalecane we wszystkich zabiegach polegających na usunięciu zęba lub pozostawionych korzeni, nacięciu ropnia czy usuwania zakażonych torbieli.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.