Alergicy cierpią na bóle głowy i zatok
Jak wynika z badań prawie 60% alergików ma alergiczny nieżyt nosa, a 70 % z nich cierpi na ból zatok lub ból głowy (25,6 % ma bóle zatok, a 44,8 ból głowy).
Wiosna i lato to nie dla wszystkich powód by cieszyć się z uroków ciepłych dni, kwitnących drzew (leszczyn, olch, topoli i brzóz) oraz zielonych traw. Dla większości z nas to zapowiedź kontaktu z alergenami i kłopotów ze zdrowiem. To znacząco wpływa na pogorszenie jakości naszego życia bo nie możemy w pełni korzystać z przyjemności związanych z okresem wiosennym i letnim. Zatem nie wszyscy możemy pozwolić sobie na spędzanie czasu w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Niektórzy jak podczas minionych mroźnych dni wolą dalej pozostawać w domu...
Przyczyny i skutki alergicznego zapalenia błony śluzowej zatok i nosa
Najczęstszym alergenem wywołującym objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej są pyłki roślin. Początek alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok jest zwykle nagły. Przyczyną rozwoju alergicznego stanu zapalnego w obrębie zatoki jest przedłużająca się lub zbyt intensywna ekspozycja na dużą ilość alergenów np.: podczas uprawiania sportów na świeżym powietrzu, spacerów w rodzinie lub czynnym wypoczynku w gronie najbliższych. Mechanizm tego zjawiska jest następujący. Błona śluzowa nosa i zatok przynosowych reaguje na czynnik uczulający miejscowym stanem zapalnym. Prowadzi to do jej przekrwienia i obrzęku. Dodatkowo obrzęknięta błona śluzowa produkuje duże ilości wydzieliny (katar sienny – najczęstszy objaw alergii). Gdy powietrze nie ma możliwości wyjścia z zatoki, tworzy podciśnienie lub gdy jest w niej zablokowane może powodować ucisk, wynikiem czego jest ból w obrębie zatoki objętej procesem zapalnym.
Objawy alergicznego zapalenia zatok
Jak wykazują badania PBS ponad 25% osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa uskarża się właśnie na bóle zatok, co oznacza, że co czwarty alergik z objawami kataru siennego może jednocześnie chorować na zapalenie zatok o podłożu alergicznym. Objawy towarzyszące zapaleniu zatok to przede wszystkim: ból zatok, który można rozpoznać dzięki charakterystycznej lokalizacji, w okolicy czoła, oczu, policzków oraz u nasady nosa, ale także upośledzenie drożności nosa, wydzielina z nosa, uczucie rozpierania. Bóle zatok nasilają się przy zwiększonym wysiłku fizycznym, zmianie pozycji ciała i pochylaniu poprzez co również przyczyniają się do ograniczenia możliwości wykonywania codziennych czynności.
Badania PBS wykazały również, że bóle zatok określane są przez 35% osób cierpiących na nie jako uciążliwe lub bardzo uciążliwe2.
Powikłania
Nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie zatok może prowadzić do powikłań oczodołowych i ocznych (np. ropień podokostnowy oczodołu, zapalny obrzęk powiek, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego), powikłań wewnątrzczaszkowych (zapalenie opon mózgowych, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, ropień mózgu). Zatoki czołowe, sitowe i klinowe graniczą z jamą czaszki, a pośrednio z oponami mózgu. Wszystkie zatoki przynosowe leżą też w bliskim sąsiedztwie nerwu wzrokowego. Ma to olbrzymie znaczenie dla rozwoju poważnych powikłań zapalenia zatok.
Pogorszony komfort życia chorego na alergiczny nieżyt nosa
Komfort życia osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa w znacznym stopniu obniżają typowe dla tej choroby objawy. Z badań wynika, że najbardziej kłopotliwe dla pacjentów cierpiących na katar sienny (potoczna nazwa nieżytu alergicznego) są: zablokowany nos, potrzeba ciągłego wycierania nosa, problemy ze snem i uczucie zmęczenia. Badania te wykazały również, że chorym, doskwierają także zaburzenia snu, problemy emocjonalne oraz ograniczenia codziennych czynności i aktywności społecznej. Objawy alergicznego nieżyt nosa (katar sienny) obniżają sprawność fizyczną i umysłową alergików, włączając w to zmniejszenie poczucia witalności i zdrowia. U 85 %3 badanych objawy są tak uciążliwe, że prowadzą do rezygnacji z wykonywania konkretnych czynności, np.: tak popularnej czynności jaką jest jazda na rowerze, praca w ogrodzie, czy zwykłego wyjścia na spacer. Tak silne objawy mogą świadczyć o zaburzeniu funkcji nosa, a to prowadzi do rozwoju chorób innych narządów, przede wszystkim zatok przynosowych wynikiem czego jest ból pojawiający się u ponad 25 % alergików z nieżytem nosa i pogarszający ich fizyczne funkcjonowanie.
Leczenie
W leczeniu alergicznego zapalenia zatok konieczne jest zahamowanie mechanizmów uczuleniowych. Powstrzymanie objawów alergii, przede wszystkim kataru siennego możliwe jest dzięki zastosowaniu leków przeciwalergicznych. Równie ważne jest przywrócenie drożności nosa i ujść zatok.
W drugim przypadku wskazane jest zastosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa i zatok przynosowych. Zmniejszenie obrzęku powoduje odpływ nadmiaru śluzu z zatoki objętej procesem zapalnym i tym samym przywrócenie prawidłowej wentylacji zatok. W ten sposób usunięte zostaną warunki sprzyjające rozwojowi bakterii i procesu zapalnego. Właściwym zestawieniem jest połączenie ibuprofenu, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie z pseudoefedryną, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, udrażnia nos i ujścia zatok, likwidując tym samym przyczynę bólu – zatkane zatoki.
1 Na podstawie badań PBS dla Ibuprom® Zatoki 2004 r.
2 Na podstawie badań PBS dla Ibuprom® Zatoki 2003 r.
3 Na podstawie wyników badań WIM w Warszawie 2005 r.