Zakładanie soczewek kontaktowych

Zakładanie soczewek kontaktowych
Spis treści
  1. Centrowanie soczewek
  2. Postępowanie z przyklejoną nieruchomą soczewką

Istnieją różne metody zakładania soczewek kontaktowych. Zaprezentujemy państwu jedną z nich. Jeżeli poniższa metoda wydaje Ci się zbyt trudna, specjalista może zaproponować Ci inną.

  • Przed założeniem soczewki dokładnie umyj i wypłucz ręce, potem wytrzyj je używając ręcznika nie pozostawiającego włosków.
  • Zakładanie soczewki zaczynaj zawsze od prawego oka. Gdy masz pewność, że soczewka nie jest wywinięta na drugą stronę, połóż ją na opuszce palca wskazującego.
  • Zawsze zaczynaj od tej samej soczewki (prawej lub lewej) by uniknąć pomyłek.
  • Po wyjęciu soczewki obejrzyj ją by upewnić się czy jest czysta, przezroczysta i nieuszkodzona.
  • Używając prawej ręki (lewej, jeśli jesteś leworęczny) w celu założenia soczewki, powtórz całą procedurę z lewą soczewką.

1. Umieść wilgotną soczewkę na palcu wskazującym twojej ręki dominującej.
2. Używaj ręki niedominującej aby otworzyć powieki tak szeroko jak to możliwe, trzymając górną powiekę palcem wskazującym a dolną kciukiem.

3. Patrząc do góry umieść soczewkę delikatnie na dolnej części twardówki lub bezpośrednio na rogówce.
Lusterko pomoże ci skoordynować ruchy rąk. (Niektórzy pacjenci zawsze używają lusterka podczas zakładania i zdejmowania soczewek, nawet gdy są już w tym "expertami").

4.Gdy soczewka przylgnie do rogówki, puść wolno powieki.Podczas zakładania soczewki oko powinno pozostawać nieruchome, patrzące na jeden punkt.

5. Usuń palce i popatrz w górę. Soczewka powinna natychmiast przesunąć się na środek gałki ocznej. Pamiętaj, że soczewka sama układa się na środku oka i nie zwykła przesuwać się, czy utkwić w innej części oka.

Centrowanie soczewek

Zwykle po założeniu soczewka automatycznie ustawia się w pozycji centralnej. Czasem jednak w trakcie zakładania bądź w trakcie noszenia soczewka przemieszcza się na białą część oka. Aby ustawić soczewkę w pozycji centralnej, należy zastosować się do jednej z opisanych poniżej metod:

  • Zamknij oko i delikatnie przez zamkniętą powiekę wmasuj soczewkę na prawidłowe miejsce.
  • Przy otwartym oku, delikatnie uciskając palcem brzeg górnej lub dolnej powieki, przesuń zdecentrowaną soczewkę na centralną część oka.

Jeżeli po założeniu soczewki obraz jest zamazany, sprawdź, czy soczewka jest ustawiona w pozycji centralnej. Jeżeli okaże się, że soczewka znajduje się we właściwej pozycji powinieneś po zdjęciu soczewki sprawdzić czy:

  • na soczewce nie ma zabrudzeń (kosmetyki, tłuszcz) co wymaga założenia innej, nowej soczewki
  • soczewka jest założona na właściwe oko
  • soczewka nie jest wywinięta na drugą stronę

Postępowanie z przyklejoną nieruchomą soczewką

Jeżeli podczas noszenia soczewek zauważysz, że soczewka przestaje poruszać się po oku, należy użyć płynu zwilżającego zalecanego przez specjalistę. Jeżeli soczewka przyklei się do oka należy wpuścić kilka kropel płynu zwilżającego i zaczekać do chwili, aż soczewka zacznie się swobodnie poruszać. Jeżeli po upływie kilku minut soczewka w dalszym ciągu będzie nieruchoma należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

Ocena artykułu

4.58
z 171 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(113)
4
 
(51)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.58 z 171 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty