Zakaz palenia w miejscach publicznych

Zakaz palenia w miejscach publicznych

Irlandia, Norwegia, Szwecja, Malta, Szkocja i Włochy z wielkim sukcesem wprowadziły zakaz palenia w miejscach publicznych. Niebawem dołączą do tego grona Wielka Brytania i Belgia. Czas zadbać o wprowadzenie tego zakazu w Polsce – apeluje prof. Jan Zieliński – koordynator Programu „Głęboki Oddech”.

Palenie papierosów jest szkodliwe dla organizmu osoby, która pali, ale także dla osób, które przebywają w ich towarzystwie. Problem tzw. palenia biernego jest poważny, a palący niekoniecznie zdają sobie sprawę, że stanowią duże zagrożenia dla zdrowia swoich bliskich, znajomych, czy zupełnie obcych ludzi. Paleniem biernym nazywamy wdychanie dymu z palonych przez inne osoby papierosów. Dym papierosowy wydychany z płuc przez palaczy papierosów jest mniej szkodliwy. Problem palenia biernego jest szczególnie bolesnym zagadnieniem. „Niemowlęta i małe dzieci wychowujące się w rodzinach palaczy są narażone na dym tytoniowy przez swoich najbliższych. Widocznie zbyt rzadko pisze się i mówi o szkodliwościach dymu papierosowego na płuca maleńkich dzieci. Trudno bowiem wyobrazić sobie świadome szkodliwe działania” – mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu „Głęboki Oddech”.

Drugą grupą narażoną na palenie bierne są niepalący stykający się każdego dnia z palącymi papierosy w zakładzie pracy, środkach transportu i lokalach gastronomicznych. W tych ostatnich najbardziej narażeni są pracownicy. Palacz bierny „wypala” co trzeciego papierosa wypalonego w zamkniętym pomieszczeniu. Ochrona obywateli przed paleniem biernym należy do obowiązków państwa. Wiele państw wprowadziło już prawa chroniące niepalących przed wpływem dymu tytoniowego.

Wg najnowszych danych - w ciągu 10 lat procent osób narażonych na palenie bierne w krajach starej „UE” obniżył się z 40,6% do 24%. O ile legislacja wprowadzająca zakaz palenia w środkach transportu, zakładach pracy, salach kinowych i teatrach nie budziła wielkich protestów to wprowadzenie zakazu palenia w lokalach gastronomicznych było bardzo trudne. Jednakże Irlandia, Norwegia, Szwecja, Malta, Szkocja a nawet Włochy wprowadziły taki zakaz z wielkim sukcesem. Niebawem podobne przepisy wprowadzi Wielka Brytania i Belgia. Przepowiednie upadku irlandzkich pubów nie spełniły się, a podobny zakaz w Nowym Jorku spowodował przyrost miejsc pracy w zakładach gastronomicznych o 10 600 nowych stanowisk w ciągu roku od dnia wprowadzenia zakazu. Prof. Zieliński uważa, że Polska nie powinna być ostatnim krajem europejskim, który wprowadzi zakaz palenia we wszystkich miejscach publicznych. „Szczęśliwie, że palacze są już w Polsce mniejszością. W 2003 roku paliło w Polsce 39,2% mężczyzn i 22,9% kobiet powyżej 16 roku życia. Czas, aby większość, jaką stanowią niepalący przemówiła głosem reprezentujących jej interesy dziennikarzy. To media powinny przekonać do tej idei parlamentarzystów, szczególnie Komisję Zdrowia Sejmu, popierając stanowisko świata lekarskiego.”

„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.

Źródło: ON BOARD Public Relations

Ocena artykułu

4.1
z 40 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(18)
3
 
(6)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.1 z 40 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty