Wzrok i słuch dziecka

Wzrok i słuch dziecka
W pierwszych dniach po urodzeniu ruchy gałek ocznych noworodka są nieskoordynowane. W ciągu następnych dni i tygodni noworodek uczy się wodzić wzrokiem za przedmiotami w bliskiej odległości. Dziecko najlepiej skupia swój wzrok na przedmiotach umieszczonych w odległości około 20-30 cm. Przedmioty umieszczane w odległości bliższej lub dalszej stają się mniej widoczne dla noworodka - dziecko widzi zamazane plamy. 

Ostre światło wywołuje u dziecka mrużenie oczu. Początkowo ruch oczu dziecka może wydawać się chaotyczny. Oczy mogą "zezować", ponieważ mięśnie gałek ocznych nie są jeszcze w pełni dojrzałe, oraz skoordynowane ze sobą. Z upływem czasu powinno się to zmienić, w miarę jak mięśnie te wzmacniają się. Aby się upewnić, że Twoje dziecko nie ma problemów ze wzrokiem, pokaż mu coś- na przykład przyćmione światełko- i poruszaj tym z góry na dół, oraz na boki. W pierwszym miesiącu dziecko prawidłowo widzące, na krótką chwilę, ale wystarczająco długo aby się zorientować, że dziecko dobrze widzi. W drugim miesiącu część dzieci wodzi za źródłem światła. Dopiero po ukończeniu 3 miesiąca dziecko potrafi wodzić wzrokiem po pełnym łuku. Jeżeli masz wątpliwości, że twoje dziecko nie skupia wzroku ani nie śledzi Twojej twarzy- zapytaj swojego lekarza.

Kolor oczu może się zmieniać w miarę, jak rozwija się coraz więcej barwnika. Większość noworodków rasy białej rodzi się z niebieskimi tęczówkami. W ciągu następnych kilku miesięcy tęczówki przybiorą ostateczną barwę. Niezależnie od koloru oczu dziecka, większość noworodków reaguje na określone barwy. Nie lubią jednak ostrych kolorów. Lubią patrzeć na światło, lepiej się czują w dobrze oświetlonych pomieszczeniach niż w ciemnych.

Jeśli chodzi o słuch- dzieci rodzą się z dobrze wykształconym zmysłem słuchu i mogą odróżniać różne natężenia dźwięku.
Dzieci również reagują na muzykę - szczególnie na tą, którą słuchała matka podczas ciąży. Dlatego słuchanie muzyki podczas karmienia piersią może pomóc dziecku przyzwyczaić się do nowego środowiska. Rodzaj muzyki, której słucha mama dziecka jest dowolna, ważne jest jednak aby nie była zbyt głośna szczególnie u wcześniaków, które mają niższy próg pobudliwości.

Obserwuj swoje dziecko uważnie. Bardzo ważne jest, żeby nie przegapić, że Twoje dziecko NIE reaguje na dźwięki, niezależnie od tego czy jest to łagodny głos, czy hałas. Kiedy dzwoni telefon i dziecko zaczyna płakać można to potraktować jako dobry znak świadczący o tym, że odpowiada ono na dźwięki.

Jeżeli natomiast uważasz, że dziecko nie reaguje na hałas, możesz wykonać prosty test. Polega on na klaskaniu z lewej lub prawej strony dziecka i obserwowanie czy dziecko kieruje głowę w kierunku źródła dźwięku. Jeżeli tak, to znaczy że dziecko słyszy. Jeżeli nie należy spróbować powtórzyć test później. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości - zawiadom swojego lekarza pediatrę. Im prędzej wada słuchu zostanie wykryta i poddana leczeniu, tym większa szansa na powodzenie.

Ocena artykułu

4.19
z 36 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(16)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.19 z 36 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty