Wskazówki dla podróżujących osób chorych na serce

Wskazówki dla podróżujących osób chorych na serce

W Annals of Internal Medicine został zamieszczony raport, który zawiera wskazówki dla osób z chorobami serca planujących podróż samolotem. Naukowcy twierdzą, że są one często zmieniane i opierają się na niewielu konkretnych informacjach. Jednak przeprowadzone badania wykazują, że wspomniana grupa osób może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań w czasie lotu, stosując się do prostych zaleceń.

Chociaż ryzyko anginy, zawału serca, zaburzeń rytmu serca czy innych poważniejszych komplikacji jest niewielkie wśród osób ze stabilną chorobą wieńcową, to problemy z sercem stanowią dużą część wypadków w czasie lotu, wymagających interwencji medycznej. Według specjalistów ludzie chorujący na serce są najbardziej narażeni na wystąpienie zakrzepicy żylnej lub powstanie skrzepu krwi w żyłach nóg, miednicy i ramienia. Pozostawanie przez dłuższy czas w pozycji siedzącej, odwodnienie i niski poziom tlenu w kabinie samolotu mogą sprzyjać powstawaniu skrzepów. Większość badań potwierdziła, że lot dłuższy niż 8 godzin zwiększa ryzyko powikłań.

Nie zaleca się także podróżowania samolotem wcześniej niż po dwóch tygodniach po przebyciu niepowikłanego zawału serca. Po tym okresie lot jest również dozwolony w przypadku osoby ze stabilną chorobą wieńcową, jeżeli głównym powikłaniem zawału była np. niewydolność serca. Natomiast pacjent, u którego przeprowadzono zabieg angioplastyki, z umieszczeniem stentu w naczyniach wieńcowych, może podróżować samolotem po tygodniowej przerwie.

Pomimo braku dowodów na oddziaływanie między podróżowaniem samolotem a pracą rozrusznika serca i wszczepialnymi kardiowerterami-defibrylatorami (ICD), specjaliści zalecają, aby osoby z tego typu wszczepionymi urządzeniami były zwolnione z osobistej kontroli detektorem. Urządzenia te mogą spowodować nieumyślny szok u kontrolowanej osoby.

Jeżeli jest to możliwe osoby z wszczepionym kardiowerterm-defibrylatorem, powinny odmówić kontroli ręcznym detektorem. Jednak gdy tak kontrola jest wymagana, to detektor nie powinien być trzymany w okolicy ICD dłużej niż parę sekund.

Specjaliści zalecają postępowanie według następujących wskazówek:

  • Przed lotem zaopatrzyć się we wszystkie zalecone leki i upewnić się czy są podpisane i znajdują się w bagażu podręcznym.
  • Wyposażyć się w kopię prawidłowego elektrokardiogramu (EKG), jeżeli dana osoba ma zaburzenia rytmu serca lub posiada rozrusznik serca.
  • Posiadać numery i adresy producentów stymulatorów serca i ICD oraz lokalnych władz w kraju docelowym.
  • Podróżujący powyżej 50 roku życia i osoby młodsze obciążone czynnikami ryzyka zakrzepicy żył głębokich (jak otyłość, żylaki, zastoinowa niewydolność serca, ciąża, niedawna operacja, stosowanie zastępczej terapii hormonalnej lub doustnych środków antykoncepcyjnych) powinny nosić skarpety obciskowe poniżej kolana, jeżeli lot trwa ponad 8 godzin.
  • Jeżeli istnieje ryzyko zakrzepicy żył głębokich należy zająć zewnętrzne miejsce bliżej przejścia, umożliwi to opuszczenie siedzenia i rozciągnięcie nóg, bez przeszkadzania innym podróżującym.
  • Unikać napojów alkoholowych w czasie podróży samolotem i pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu.
  • Nowe symptomy choroby należy omówić z lekarzem przed lotem.
  • Zapoznać się z najnowszymi wskazaniami odnośnie immunizacji i postępowania przeciwko malarii, w przypadku osób z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem.
  • Przemyśleć nabycie ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli dotychczasowa polisa nie obejmuje ewakuacji w czasie lotu.

Ocena artykułu

3.79
z 56 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(33)
3
 
(7)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.79 z 56 głosów

77%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty