Wpływ miażdżycy na organizm
Miażdżyca występuje w każdym wieku u obojga płci, jednak najczęściej zmiany miażdżycowe i związane z nimi choroby obserwuje się u mężczyzn po 40 roku życia. W zależności od rodzaju tętnic, które ulegają zmianom wyróżnia się:
- Choroby sercowo-naczyniowe: Miażdżyca tętnic wieńcowych zaopatrujących serce w krew powoduje chorobę wieńcową serca . W początkowym okresie choroba może mieć przebieg bezobjawowy później pojawiają się niespecyficzne dolegliwości za mostkiem najpierw w czasie wysiłku, ból pojawia się za mostkiem i może promieniować do lewej kończyny górnej a po zaprzestaniu wysiłku dolegliwości ustępuję. Jeśli dojdzie do zamknięcia światłą naczynia dochodzi do martwicy mięśnia serca czyli zawału serca.
- Choroby mózgowo-naczyniowe: Miażdżyca naczyń mózgowych powodująca upośledzenie przepływu krwi przez naczynia mózgowe powodujące duże niedokrwienie określonego obszaru mózgu czyli udar mózgu. Niekiedy zmiany mogą w ciągu 24h ustąpić, jednak częściej zmiany trwają dłużej doprowadzając do różnych objawów klinicznych zależnych od lokalizacji zajętej tętnicy (niedowłady kończyn, zaburzenia mowy, zaburzenia czucia). Naczynie tętnicze mózgu z obecnymi blaszkami miażdżycowymi jest sztywne i ma większą skłonność do uszkodzeń i pęknięć powodując krwawienie śródmózgowe lub podpajęczynówkowe.
- Choroby naczyń obwodowych: Rozwój miażdżycy w naczyniach tętniczych obwodowych poprzez zmniejszenie przepływu krwi przez zaopatrywane mięśnie powodują zwykle bóle mięśniowe występujące w czasie wysiłku oraz oziębienie i zaniki mięśniowe. Ostre niedokrwienie kończyny objawia się gwałtownym bólem, zblednięciem i oziębieniem kończyny, a następnie pogorszeniem jej czucia.
- Choroby spowodowane przez zmiany w niedokrwionych narządów (np. niedokrwienie nerek może być powodem dokuczliwej choroby nadciśnieniowej).