Wpływ miażdżycy na organizm

Wpływ miażdżycy na organizm

Miażdżyca występuje w każdym wieku u obojga płci, jednak najczęściej zmiany miażdżycowe i związane z nimi choroby obserwuje się u mężczyzn po 40 roku życia. W zależności od rodzaju tętnic, które ulegają zmianom wyróżnia się:

  • Choroby sercowo-naczyniowe:  Miażdżyca tętnic wieńcowych zaopatrujących serce w krew powoduje chorobę wieńcową serca . W początkowym okresie choroba może mieć przebieg bezobjawowy później pojawiają się niespecyficzne dolegliwości za mostkiem najpierw w czasie wysiłku, ból pojawia się za mostkiem i może promieniować do lewej kończyny górnej a po zaprzestaniu wysiłku dolegliwości ustępuję. Jeśli dojdzie do zamknięcia światłą naczynia dochodzi do martwicy mięśnia serca czyli zawału serca.
  • Choroby mózgowo-naczyniowe:  Miażdżyca naczyń mózgowych powodująca upośledzenie przepływu krwi przez naczynia mózgowe powodujące duże niedokrwienie określonego obszaru mózgu czyli udar mózgu. Niekiedy zmiany mogą w ciągu 24h ustąpić, jednak częściej zmiany trwają dłużej doprowadzając do różnych objawów klinicznych zależnych od lokalizacji zajętej tętnicy (niedowłady kończyn, zaburzenia mowy, zaburzenia czucia). Naczynie tętnicze mózgu z obecnymi blaszkami miażdżycowymi jest sztywne i ma większą skłonność do uszkodzeń i pęknięć powodując krwawienie śródmózgowe lub podpajęczynówkowe.
  • Choroby naczyń obwodowych:  Rozwój miażdżycy w naczyniach tętniczych obwodowych poprzez zmniejszenie przepływu krwi przez zaopatrywane mięśnie powodują zwykle bóle mięśniowe występujące w czasie wysiłku oraz oziębienie i zaniki mięśniowe.  Ostre niedokrwienie kończyny objawia się gwałtownym bólem, zblednięciem i oziębieniem kończyny, a następnie pogorszeniem jej czucia.
  • Choroby spowodowane przez zmiany w niedokrwionych narządów (np. niedokrwienie nerek może być powodem dokuczliwej choroby nadciśnieniowej).

 

Ocena artykułu

4.63
z 38 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(26)
4
 
(11)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.63 z 38 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty