Witamina E w kremach ochronnych z filtrami

Witamina E w kremach ochronnych z filtrami
Oprócz wielu innych właściwości witamina E potrafi również w pewnym stopniu chronić skórę przed poparzeniem słonecznym, wywołanym promieniowaniem UVB, a także łagodzić nieco objawy poparzenia. Potwierdzają to badania na bezwłosych myszach. Przy miejscowym zastosowaniu alfa-tokoferolu czyli witaminy E typowe objawy poparzenia skóry promieniowaniem UVB czyli rumień, obrzęki i nadmierna wrażliwość występują w znacznie mniejszym stopniu, ulegają zmniejszeniu nawet o 40-50 %. Ponadto stwierdzono, że codzienne stosowanie tokoferolu przez 5 kolejnych dni - prowadziło do pełnego zahamowania zmian rumieniowych nawet w miejscach narażonych na 1-3 krotne przekroczenie minimalnych dawek promieniowania wywołujących poparzenie. Dlatego też słusznym jest dodawanie witaminy E do preparatów przeciwsłonecznych chroniących przed promieniami UV, a także dobrze jest, gdy jest ona obecna w balsamach przeznaczonych po opalaniu.

Badania przeprowadzone przez firmę Hoffmann- La Roche USA wykazały, iż witamina E potrafi również w niewielkim stopniu podwyższać wartość faktora SPF. W jednym z doświadczeń przeprowadzonych przez La Roche USA zastosowano żel zawierający 2,5 % witaminy E, którego wartość faktora SPF wynosiła 0,9. Po 10 dniach aplikacji żelu na skórę, okazało się, iż wartość SPF wzrosła do 3. W innym z doświadczeń najpierw przez 10 dni aplikowano na skórę żel zawierający 2,5 % witaminy E, a następnie zastosowano jeden z ogólnie dostępnych preparatów przeciwsłonecznych o faktorze SPF 2 czyli pozwalał on na przebywanie na słońcu bez groźby oparzenia przez ok. 30 minut, natomiast ku zaskoczeniu okazało się , iż dzięki wcześniejszemu zastosowaniu witaminy E, wartość SPF wzrosła do 4 czyli krem chronił skutecznie przed poparzeniem skóry przez 60 minut, a więc dwukrotnie więcej niż normalnie. Tak więc witamina E nie tylko działa łagodząco na już powstałe skutki zbyt długiego przebywania na słońcu, ale także co ciekawe potrafi też chronić przed powstaniem rumienia zwiększając nieco wartość faktora SPF, warto więc zwracać uwagę, czy kupiony przez nas krem do opalania czy nawet krem pielęgnacyjny na dzień zawiera oprócz skutecznego składnika pełniącego rolę filtra przeciwsłonecznego również witaminę E. Jedno z doświadczeń wykazało, że także aplikowanie kremu z witaminą E przed ekspozycją na słońce pomaga chronić przed niszczącym działaniem promieniowania słonecznego. Może więc warto przed latem, kiedy promieniowanie UVB jest o wiele mocniejsze przeprowadzić kurację kosmetykiem zawierającym conajmniej 5 % witaminy E, aby wzmocnić ochronę skóry i zapobiec tzw. fotostarzeniu czyli przedwczesnemu starzeniu skóry spowodowanemu niekorzystnym dziamaniem promieniowania słonecznego.

Witamina E ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran, wpływając efektywnie na odtwarzanie się nowej tkanki, dlatego też może być pomocna w leczeniu podrażnień skóry spowodowanych zbyt długim przebywaniem na słońcu.

Ocena artykułu

4.61
z 31 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(21)
4
 
(9)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.61 z 31 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty