Wapń zapobiega osteoporozie u dzieci chorych na astmę

Wapń zapobiega osteoporozie u dzieci chorych na astmę
Osteoporoza często towarzyszy ciężkiej astmie u dzieci. Rozwija się ona nie tylko w astmie steroidozależnej - jest raczej związana z niską podażą wapnia w diecie. Uzupełnianie niedoborów poprzez stosowanie ogólnie dostępnych preparatów wapnia może zapobiec wystąpieniu osteoporozy, która charakteryzuje się zmniejszoną gęstością masy kostnej, co powoduje osłabienie wytrzymałości szkieletu. Może ona przebiegać bezobjawowo lub objawiać się bólem kości a najczęstrzymi powikłaniami są złamania, do których dochodzi samoistnie lub z powodu niewielkiego urazu.

Dr Joseph Spahn z National Jewish Medical and Research Center przeprowadził badania w grupie nastolatków chorych na ciężką astmę, leczonych kortykosteroidami w sposób ciągły lub przerywany, którego celem było wykazanie związku pomiędzy częstością występowania osteoporozy a stosowaniem dużych dawek kortykosteroidów. W czasie przeprowadzonego badania od uczestników zbierano informacje na temat ich żywienia oraz wykonywano u nich badania gęstości kostnej.

Nie wykazano związku między częstością występowania osteoporozy a stosowaniem dużych dawek kortykosteroidów w postaci doustnej lub wziewnej. Obserwowana u dzieci utrata masy kostnej była raczej spowodowana małą podażą wapnia. Wśród przebadanych dzieci jedynie 5-10% otrzymywało jego suplementację, która prowadzi do uzupełnienia niedoborów i zmniejszenia ryzyka osteoporozy.

Ocena artykułu

4.18
z 65 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(30)
4
 
(26)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.18 z 65 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty