Waga i wzrost dziecka

Jeśli ich waga jest poniżej 10-go centyla ich wieku ciążowego, mówi się o dzieciach zbyt małych w stosunku do swojego wieku ciążowego ("SGA" - "small for gestational age"). Są to zarówno wcześniaki, jak i dzieci urodzone o czasie, których waga urodzeniowa ciała była zbyt niska w stosunku do ich wieku ciążowego, co może być zapowiedzią jakiś problemów zdrowotnych w pierwszym miesiącu życia. Ale nie musi, ponieważ równie dobrze mogą być idealnie zdrowe. Każde dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży jest uważane za urodzone przedwcześnie.
W pierwszym tygodniu życia Twojego dziecka możesz zauważyć, że straciło ono na wadze. W tym okresie jest to zupełnie normalne. Donoszone dzieci mogą stracić na wadze do 10% masy urodzeniowej. Jest to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała spowodowany wydaleniem smółki, oddaniem moczu, utratą niewielkiej ilości płynów przez skórę i płuca. W ciągu 14 dni strata ta jest zwykle nadrabiana. Zwykle noworodki karmione piersią w czasie pierwszych karmień wysysają zaledwie po kilka łyżeczek mleka( tzw. siary) w związku z czym tracą więcej na wadze niż noworodki karmione butelką. Potem, typowe dziecko przybiera na wadze około 30 gramów dziennie podczas pierwszych miesięcy, a potem trochę wolniej. Pod koniec pierwszego miesiąca, powinno ono ważyć około 1 kg więcej niż w momencie urodzenia. W piątym miesiącu - większość dzieci podwaja wagę urodzeniową, a w swoje pierwsze urodziny- potrajają.
Jeśli chodzi o wzrost, typowe dziecko mierzy od 50 do 55 cm przy urodzeniu. Dłuższe dziecko niekoniecznie znaczy przyszłego mistrza koszykówki, a krótsze wcale nie musi zostać dżokejem. Waga zdrowego noworodka bardziej odzwierciedla matczyne cechy, podczas gdy geny obydwojga rodziców odpowiadają za jego wzrost.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Przepuklina pachwinowa - częsty problem
Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nieleczona może być źródłem poważnych problemów
Termin porodu
Jak obliczyć najbardziej prawdopodobny termin, w którym urodzi się twoje dziecko.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.