Uzupełnienia stałe

Uzupełnienia stałe

Licówki

Płatki wykonywane z kompozytu lub porcelany "przyklejane" do powierzchni wargowej zęba, stosowane w celu korekcji koloru lub kształtu zęba. Umożliwiają one pokrycie rozległych wypełnień, uporczywych przebarwień, zmianę kształtu zębów, ich wydłużenie lub poszerzenie. Uzupełnienie to wymaga minimalnego zeszlifowania powierzchni wargowej zęba.

Licówki kompozytowe wykonane przez technika na podstawie wycisku po uprzednim częściowym oszlifowaniu zęba są naklejane na ząb przy użyciu specjalnej metody cementowania.  Licówki porcelanowe wykonane przez technika, po pobraniu przez lekarza wycisku po uprzednim oszlifowaniu zęba na powierzchni wargowej, na głębokość około 0,8 mm.

Wkłady koronowe (inlay)

Uzupełnienia osadzone w pojedynczym zębie, które zastępuje tradycyjne wypełnienia (tzw. Plomby). Wkłady dają możliwość odtworzenia idealnych kształtów zębów, które mają bardzo duże ubytki, gdyż są one wykonywane przez technika na podstawie wycisku. Uzupełnienie to jest szczególnie polecane do zębów bocznych ze względu na dużą wytrzymałość.  Wkłady wykonuje się najczęściej ze złota,  porcelany lub kompozytów.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Uzupełnienie protetyczne służą do wzmocnienia korony i korzenia zęba w przypadku jego znacznego zniszczenia lub konieczności wzmocnienie zębów martwych po leczeniu kanałowym. Wykonujemy je ze stopu metali, złota lub z włókna szklanego. Służą one jako przygotowanie pod korony protetyczne.

Korony protetyczne

Uzupełnienia protetyczne trwale osadzone na oszlifowanych wcześniej zębach żywych jak i martwych stosowane przy dużym zniszczeniu pojedynczego zęba, gdy nie jest już możliwa standardowa odbudowa zęba za pomocą wypełnienia. Korony protetyczne przywracają kształt, kolor oraz funkcję zęba.  Korony protetyczne wykonywane są na podstawie wycisku pobranego w gabinecie, i wykonywane są w laboratorium protetycznym.

Mosty

Uzupełnieni  protetyczne odbudowujące brakujące zęby umocowane na stałe na zębach własnych pacjenta lub implantach.  Most zawieszony na własnych zębach filarowych pacjenta lub implantach odtwarza brakujące zęby pod względem zarówno estetycznym jak i funkcjonalnym.

Ocena artykułu

4.39
z 36 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(25)
4
 
(5)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.39 z 36 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty