Uzupełnienia stałe

Licówki
Płatki wykonywane z kompozytu lub porcelany "przyklejane" do powierzchni wargowej zęba, stosowane w celu korekcji koloru lub kształtu zęba. Umożliwiają one pokrycie rozległych wypełnień, uporczywych przebarwień, zmianę kształtu zębów, ich wydłużenie lub poszerzenie. Uzupełnienie to wymaga minimalnego zeszlifowania powierzchni wargowej zęba.
Licówki kompozytowe wykonane przez technika na podstawie wycisku po uprzednim częściowym oszlifowaniu zęba są naklejane na ząb przy użyciu specjalnej metody cementowania. Licówki porcelanowe wykonane przez technika, po pobraniu przez lekarza wycisku po uprzednim oszlifowaniu zęba na powierzchni wargowej, na głębokość około 0,8 mm.
Wkłady koronowe (inlay)
Uzupełnienia osadzone w pojedynczym zębie, które zastępuje tradycyjne wypełnienia (tzw. Plomby). Wkłady dają możliwość odtworzenia idealnych kształtów zębów, które mają bardzo duże ubytki, gdyż są one wykonywane przez technika na podstawie wycisku. Uzupełnienie to jest szczególnie polecane do zębów bocznych ze względu na dużą wytrzymałość. Wkłady wykonuje się najczęściej ze złota, porcelany lub kompozytów.
Wkłady koronowo-korzeniowe
Uzupełnienie protetyczne służą do wzmocnienia korony i korzenia zęba w przypadku jego znacznego zniszczenia lub konieczności wzmocnienie zębów martwych po leczeniu kanałowym. Wykonujemy je ze stopu metali, złota lub z włókna szklanego. Służą one jako przygotowanie pod korony protetyczne.
Korony protetyczne
Uzupełnienia protetyczne trwale osadzone na oszlifowanych wcześniej zębach żywych jak i martwych stosowane przy dużym zniszczeniu pojedynczego zęba, gdy nie jest już możliwa standardowa odbudowa zęba za pomocą wypełnienia. Korony protetyczne przywracają kształt, kolor oraz funkcję zęba. Korony protetyczne wykonywane są na podstawie wycisku pobranego w gabinecie, i wykonywane są w laboratorium protetycznym.
Mosty
Uzupełnieni protetyczne odbudowujące brakujące zęby umocowane na stałe na zębach własnych pacjenta lub implantach. Most zawieszony na własnych zębach filarowych pacjenta lub implantach odtwarza brakujące zęby pod względem zarówno estetycznym jak i funkcjonalnym.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Karmienie sztuczne niemowląt
Karmienie sztuczne jest konieczne, kiedy matka nie może karmić piersią bądź też dziecko nie może jeść pokarmu naturalnego.