Ugryzienie przez kleszcza - jak zminimalizować ryzyko które ze sobą niesie

Ugryzienie przez kleszcza - jak zminimalizować ryzyko które ze sobą niesie
Spis treści
  1. Lato, czyli sezon na kleszcze
  2. Jakie ryzyko niesie za sobą ukąszenie przez kleszcza?
  3. Diagnostyka zakażenia poprzez badanie krwi
  4. Badanie genetyczne kleszcza 

Spacer po lesie lub parku wiąże ryzykiem ukąszenia przez kleszcze. Mimo, że nie każdy osobnik niesie za sobą ryzyko groźnej choroby to po ukąszeniu, warto dowiedzieć się co można zrobić w celu zminimalizowania negatywnych dla nas skutków ukąszenia. Jak zatem postępować po ukąszeniu przez kleszcza?

Lato, czyli sezon na kleszcze

Ciepłe dni sprzyjają spacerom i wycieczkom do miejskich parków, lasów i na łąki. To właśnie tam istnieje największe ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Wbrew powszechnym mitom kleszcze nie spadają z drzew. Żyją głównie na trawach oraz krzewach sięgających do 1,5 m wysokości, a na swoją ofiarę wchodzą, gdy ta otrze się o zajmowaną przez nich roślinę. 

Pajęczaki największą aktywność wykazują od marca do października. Jednak wciąż zmieniający się klimat i stosunkowo wysoka  temperatura utrzymująca w zimowych miesiącach powodują, że ryzyko ukąszenia przez kleszcza z roku na rok jest coraz większe.

Jakie ryzyko niesie za sobą ukąszenie przez kleszcza?

Najczęstszą chorobą, którą przenoszą kleszcze jest borelioza. Pierwszym pojawiającym się objawem jest tzw. rumień wędrujący. Może pojawić się w różnych miejscach na całym ciele i zmieniać swoje położenie oraz rozmiar. Należy jednak pamiętać, że brak rumienia wcale nie oznacza, że nie doszło do zakażenia, ponieważ pojawia się on u około 40-60% osób zakażonych. Jednymi z pierwszych objawów boreliozy mogą być objawy grypopodobne. Pojawia się gorączka, dreszcze i ogólne rozbicie. W kolejnych etapach choroby mogą pojawić się dolegliwości związane  między innymi z układem nerwowym oraz zapalenia stawów oraz dysfunkcje dotyczące niemal wszystkich układów w ciele. 

Borelioza może dawać nawet ponad 60 różnych, niecharakterystycznych objawów i z tego względu jest bardzo trudna do wykrycia. Daje objawy podobne do innych schorzeń, co jest mylące, a jej późne wykrycie może prowadzić nawet do porażenia nerwu twarzowego. 

Bardzo ważne jest rozpoznanie choroby na jej wczesnym etapie. Borelioza w pierwszej fazie jest łatwa do wyleczenia, ale z każdą kolejną fazą rośnie ryzyko powikłań oraz  kosztów i czasu leczenia.

Diagnostyka zakażenia poprzez badanie krwi

Diagnostyka boreliozy opiera się na wykrywaniu przeciwciał Borrelli we krwi. Badanie metodą Elisa wykonuje się po upływie ponad 2 tygodni od momentu ukąszenia. Pozwala na wykrycie niewielkiej ilości przeciwciał obecnych we krwi pacjenta. Po uzyskaniu wyniku dodatniego z użyciem metody Elisa, wykonuje się badanie techniką Western Blot, po około 4-6 tygodni od momentu ukąszenia.

Badanie genetyczne kleszcza 

Badanie kleszcza jest badaniem, które pozwala wykluczyć nosicielstwo boreliozy przez badanego kleszcza. Badanie można przeprowadzić bezpośrednio po ukąszeniu.Do usunięcia najlepiej zakupić w aptece odpowiedni sprzęt lub chwycić pajęczaka za pomocą pęsety jak najbliżej skóry. Następnie powinno się wyciągnąć go ruchem pionowo do góry (bez obracania!). Tak wyciągniętego kleszcza chowamy do pojemnika. Pajęczak przeznaczony do badania genetycznego powinien być przechowywany w temperaturze od 4 do 8°C. Badanie kleszcza jest przeprowadzane przez laboratoria genetyczne. Kleszcza można dostarczyć do jednego z punktów znajdujących się na stronie: zbadajkleszcza.pl lub przesłać go bezpośrednio do laboratorium.

Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza, bardzo ważna jest ochrona ciała w miejscach szczególnie narażonych na ich występowanie oraz stosowanie preparatów odstraszających pajęczaki. Wybierając się do lasu czy na łąkę załóżmy jasny strój zakrywający ramiona oraz nogi. Pozwoli to szybciej  zauważyć intruza i zapobiec ukąszeniu, a co za tym idzie - nieprzyjemnościom, które mogą wynikać z powikłań po ukąszeniu.

 

Ocena artykułu

5
 
(1)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
5 z 1 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty