Sezon na kleszcze- z pomocą najmłodszym

Sezon na kleszcze- z pomocą najmłodszym

W sezonie letnim, gdy większość dzieci wybiera się na wakacje, warto przypomnieć o profilaktyce chorób przenoszonych przez kleszcze: kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) oraz boreliozy. Dzieci są szczególnie narażone na kontakt z tymi niebezpiecznymi pasożytami, gdy przez cały dzień bawią się beztrosko na świeżym powietrzu czy to podczas obozów i kolonii, czy też wypoczywając wraz z rodzicami lub dziadkami. Nawet najlepsza opieka rodziców i wychowawców nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa, trudno bowiem dokładnie obejrzeć wszystkie dzieci po każdym pobycie w lesie. Są jednak skuteczne sposoby, aby uchronić swych najbliższych przed ciężką infekcją.


Bezpieczne wakacje – ochrona przed kleszczowym zapaleniem mózgu

Sezon letni to czas wyjazdów, wycieczek i podróży w nieznane. To także czas wzmożonej aktywności kleszczy. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. W pierwszym półroczu b.r., mimo że to dopiero początek sezonu, odnotowano wzrost ilości zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Aby zatem nasz wypoczynek i wakacje naszych dzieci były spokojne i bezpieczne, trzeba pamiętać o profilaktyce.

W przychodniach i aptekach dostępna jest już szczepionka przeciwko KZM
w nowej dawce przygotowanej specjalnie dla dzieci i młodzieży w wieku 1-15 lat. Jest ona zazwyczaj dobrze tolerowana przez organizm. Każdy młody człowiek może i powinien się zaszczepić gdyż konsekwencje zachorowania na KZM są bardzo niebezpieczne.

Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest najlepszym skutecznym sposobem zapobiegania chorobie. Jest ono zalecane przez Główny Inspektorat Sanitarny między innymi dla dzieci i dorosłych wypoczywających w rejonach występowania choroby. Dla tych, którzy przypominają sobie o zagrożeniu przed wyjazdem na wakacje, pomocny może okazać się przyspieszony schemat szczepienia. Wymaga on przyjęcia dwóch dawek szczepionki w odstępie 2 tygodni miedzy dawką pierwszą i drugą. Trzeba jednak pamiętać, by zgłosić się do lekarza (lub punktu szczepień), na co najmniej 3 – 4 tygodnie przed planowanym wyjazdem. Po roku należy przyjąć dawkę trzecią, aby zapewnić długotrwałą ochronę.

Szczepienia przeciw KZM są nadal zasadne dla osób wyjeżdżających na wakacje
w sierpniu lub wrześniu, bowiem jest jeszcze czas na profilaktykę. Ponadto, warto pamiętać, że sezon aktywności kleszczy nie kończy się w lecie, a trwa do późnej jesieni i w związku z tym, już teraz o szczepienie powinni zadbać także miłośnicy grzybobrania i jesiennych wycieczek do lasu. Osoby, które zaszczepiły się parę lat temu powinny sprawdzić czy nie nadszedł czas na dawkę przypominającą, która przedłuża ochronę na kolejne lata. Należy ją przyjmować co 3 lata.

Ocena artykułu

4.45
z 42 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(30)
4
 
(6)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.45 z 42 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty