Ty i Twój lekarz

Ty i Twój lekarz
Spis treści
  1. O czym powinieneś poinformować lekarza?
  2. O co się pytać swojego lekarza

O czym powinieneś poinformować lekarza?

Twój lekarz może przepisać Ci lekarstwo naprawdę skuteczne tylko wtedy, kiedy zna dokładnie historię choroby. Bez wątpienia zapyta Cię on o Twoje przeszłe doświadczenia z lekami podczas pierwszej wizyty, ale dobrze jest, abyś regularnie informował/ -a go o tym, co nowego. Jest to niezwykle ważne, aby wymienić wszystkie leki, które bierzesz– te na receptę, bez recepty, ziołowe i inne. Nie wahaj się wspominać o środkach przepisanych przez innego lekarza.

Jeżeli pijesz alkohol, czy bierzesz jakieś inne używki, zawsze powiedz o tym swojemu lekarzowi. Ukrywanie tego rodzaju informacji może być ryzykowne dla Twojego zdrowia.

Powinieneś wspomnieć nawet leki kupowane bez recepty, takie jak aspiryna, czy witaminy, ponieważ niektóre z nich mogą one wespół z przepisanymi potem lekami wywołać niechciane skutki. Na przykład acetaminophen może w zły sposób współdziałać z warfaryną, która jest lekiem przeciwkrzepliwym (substancją, która zapobiega powstawaniu zakrzepów). Należy również powiadomić lekarza o wszystkich nowych objawach, jakichkolwiek problemach, czy nietypowych albo nieprzewidzianych reakcjach, włączając w to uczulenie, czy reakcje alergiczne występujące w przeszłości. Ważne jest poinformowanie, że zaprzestało się brać jakiegoś leku, co jest równie ważne, jak w przypadku zaczynania leczenia jakimś innym środkiem. Tego rodzaju informacje powinny być znane wszystkim, którzy mogą wypisać dla Ciebie recepty, czyli lekarzom pierwszego kontaktu, specjalistom oraz dentystom.

O co się pytać swojego lekarza

Większa część odpowiedzialności za właściwe zażywanie leków spoczywa na Tobie. Ważna jest dobra współpraca ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu, aby wiedział on o wszystkich lekach, które przyjmujesz. Zanim zaczniesz stosować jakieś nowe lekarstwo, czy to na receptę czy bez, upewnij się, że potrafisz odpowiedzieć na wymienione niżej pytania. Jeśli nie możesz, poproś lekarza, lub farmaceutę o wskazówki.

  • Dlaczego przepisano mi (zalecono) branie tego leku?
  • Co leczy dany lek? Czy jest to objaw, czy schorzenie samo w sobie?
  • Jakiego rodzaju działania mogę się spodziewać? Jak szybko zacznie to lekarstwo działać?
  • Kiedy powinno się brać ten lek? Jak często? O jakiej godzinie? Razem z innymi lekami, czy może samo?
  • Jak powinno się je brać? Z posiłkiem, popijając mlekiem, a może na pusty żołądek?
  • Czy na działanie leku mogą mieć wpływ inne leki, jedzenie, napoje, włączając w to alkohol?
  • Czy występują jakieś częste skutki uboczne?

Ocena artykułu

3.72
z 64 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(32)
3
 
(10)
2
 
(6)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.72 z 64 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty