Sztuczne zaplemnienie

Sztuczne zaplemnienie
Spis treści
  1. Przygotowanie do inseminacji
  2. Wskazania do inseminacji

Inseminacja domaciczna IUI (intrauterine insemination) to procedura polegająca na wprowadzeniu za pomocą specjalnego cewnika (katetera) bezpośrednio do jamy macicy odpowiednio przygotowanego nasienia partnera, które dzięki temu omijają barierę śluzu szyjkowego i unikają uszkodzenia przez znajdujące się w nim przeciwciała.

Jeśli wprowadza się nasienie od dawcy mówimy wówczas o inseminacji nasieniem dawcy AID (artifical donor insemination).

Przygotowanie do inseminacji

Przed przystąpieniem do IUI pacjenta podlega stymulacji hormonalnej, której celem jest stymulacja kilku dojrzałych pęcherzyk przez jajnik. W celu pobudzenia wzrostu pęcherzyków podaje się klomifen lub gonadotropiny. Stymulacja odbywa się pod kontrolą USG i gdy pęcherzyki w jajnikach osiągną odpowiednią wielkość (średnica min. 18-20mm) pacjentce podaje się lek wywołujący owulację a po 24-36 godzinach od podania leku przeprowadza się zabieg inseminacji.

W dniu zabiegu mężczyzna oddaje nasienie po 2-4 dniach wstrzemięźliwości płciowej, które następnie po przygotowaniu i wyselekcjonowaniu najlepszych plemników za pomocą specjalnego cewnika inseminacyjnego zostają podane do jamy macicy.

Zabieg inseminacji zazwyczaj jest niebolesny, a po zabiegu czasem może pojawić się plamienie.

W wyniku inseminacji domacicznej uzyskuje się ciążę u około 20% pacjentów, a efektywność można oceniać po wykonaniu minimum 3 zabiegów. Jeśli po wykonaniu około 6 zabigów, nie doszło do rozwoju ciąży, wówczas należy rozważyć zapłodnienie pozaustrojowe (IVF).

Wskazania do inseminacji

Wskazaniem do inseminacji domacicznej są:

  • obecność przeciwciał przeciwplemnikowych
  • nieprawidłowe parametry nasienia (10-20mln/ml, 30-50% ruchu a + b)
  • endometrioza
  • zaburzenia owulacji
  • niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnionego pochodzenia)
Skuteczność inseminacji waha się od 5-25 % na cykl w zależności od parametrów nasienia, wieku kobiety i ilości wystymulowanych dojrzałych pęcherzyków jednak przy wysokich mianach przeciwciał przeciwplemnikowych lub bardzo złych parametrach nasienia inseminacja jest nieefektywna.

Ocena artykułu

4.13
z 230 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(102)
4
 
(92)
3
 
(12)
2
 
(12)
1
 
(12)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.13 z 230 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty