Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy
Spis treści
  1. Fazy cyklu miesiączkkowego
  2. Zmiany hormonalne w cyklu miesiączkowym

Cykl miesięczny większości kobiet waha się pomiędzy 27 a 32 dni, średnio 28 dni. Jeżeli jest on regularny, a Ty ze swoim partnerem nie stosujecie żadnych metod antykoncepcyjnych i współżyjecie przynajmniej dwa razy w tygodniu, to masz 85% szans zajścia w ciążę w przeciągu roku. Jeżeli do ciąży nie dojdzie, może się okazać, że któreś z Was ma jakieś problemy z płodnością.

Fazy cyklu miesiączkkowego

Cykl miesięczny można podzielić na cztery fazy:

  • Miesiączka - Okres ten trwa od 1 do 5 dnia cyklu, następuje złuszczanie się i wczesna reorganizacja błony śluzowej jamy macicy (endometrium). W fazie tej występuje krwawienie miesięczne.
  • Faza I wzrostowa (folikularna) - Okres ten trwa od 6 do 13 dnia cyklu, Komórka jajowa dojrzewa, a cienka błona śluzowa jamy macicy rozrasta się do przyjęcia (ewentualnie) zapłodnionej komórki jajowej.
  • Owulacja - Okres ten przypada na 14 dzień cyklu i charakteryzuje się wystąpieniem owulacji (jajeczkowania).
  • Faza II wydzielnicza (lutealna) - Okres ten trwa od 15 do 28 dnia cyklu (Jeżeli cykl miesięczny jest dłuższy lub krótszy niż 28 dni, oznacza to że owulacja występuje później lub wcześniej niż po 14 dniach od pierwszego dnia miesiączki. Czas trwania fazy owulacyjnej jest stały i wynosi 14di). Następuje dalszy wzrost endometrium a jeżeli dojdzie do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej – rozwija się ciąża, jeżeli nie cykl miesięczny rozpoczyna się od początku i następuje miesiączka.

Zmiany hormonalne w cyklu miesiączkowym

Po okresie krwawienia miesięcznego następuje wzrost wydzielania żeńskich hormonów płciowych - estrogenów. Pod wpływem działania tych hormonów następuje dojrzewanie komórki jajowej i wzrost grubości endometrium. W wyniku złożonej kaskady pobudzeń i hamowań w układzie dokrewnym produkowana jest zwiększona ilość hormonu stymulującego rozwój pęcherzyków jajnikowych (FSH). Jeden, albo obydwa jajniki odpowiadają na sygnał mobilizując od 8 do 15 komórek z całkowitej ich życiowego zapasu 40 000 (zmniejszonej w czasie dorastania z 2 milionów obecnych u noworodka). Z nieznanych przyczyn dojrzewa tylko jedna z tych komórek lub czasami dwie komórki, które są początkiem ciąży bliźniaczej a reszta obumiera. Podczas dwóch pierwszych tygodni cyklu, pod wpływem FSH, dominujące jajeczko rozwija się i tworzy otaczającą je strukturę, zwaną pęcherzykiem, która znajduje się pod powierzchnią jajnika.

Jeżeli w odpowiednim czasie doszło do zbliżenia seksualnego, w jajowodzie, jajeczko spotyka się z około 200 do 600 milionów plemników pochodzących z jednego wytrysku i dochodzi do zapłodnienia. W ciągu trzech następnych dni, zapłodnione jajeczko przesuwa się w dół jajowodu aż do macicy. Podczas kiedy jajeczko przesuwa się jajowodem w kierunku macicy, w jajniku powstaje ciałko żółte, które zaczyna produkować w większej ilości progesteron, zwany także hormonem macierzyństwa. Hormon ten przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, produkcja progesteronu ustaje po dwóch tygodniach, błona śluzowa macicy złuszcza się i wraz z krwią wypływa przez pochwę. Skończyła się ostatnia faza cyklu, nastąpiło kolejne krwawienie miesięczne.

Ocena artykułu

4.1
z 148 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(52)
4
 
(67)
3
 
(22)
2
 
(6)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.1 z 148 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty