Tryb noszenia i czas użytkowania soczewek kontaktowych

Tryb noszenia i czas użytkowania soczewek kontaktowych
Spis treści
 1. Czas użytkowania soczewek kontaktowych
Soczewki w zależności od sposobu wykonania mogą być noszone w różny sposób.
 • tryb dzienny - Soczewki do dziennego noszenia należy codziennie czyścić i dezynfekować oraz zdejmować przed spaniem czy drzemką. Soczewki te są noszone przez 6 - 14 godzin na dobę.
 • tryb elastyczny - Soczewki do przedłużonego noszenia mogą być noszone bez przerwy do 7 dni bez czyszczenia i dezynfekcji oraz w trakcie snu.
 • tryb ciągły - soczewki noszone są bez przerwy do 30 dni i nocy.
  Należy pamiętać o tym, że o wyborze soczewek i trybie noszenia powinien zadecydować okulista.

Czas użytkowania soczewek kontaktowych

Czas użytkowania soczewek kontaktowych związany jest z ich trwałością, która z kolei uzależniona jes od stopnia i szybkości starzenia się soczewek. W związku z faktem, że proces starzenia się soczewek rozpoczyna się już w chwili otwarcia sterylnego opakowania i kontaktu ze łzami lub środkami pielęgnacyjnymi a ocena stopnia zużycia soczewek jest bardzo trudna w warunkach ambulatoryjnych, wprowadzono tzw. system planowej wymiany. Im jest on krótszy, tym istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia objawów niepożądanych, które wiążą się głównie z ilością i wiekiem osadów białkowych gromadzących się na soczewkach. Białka ta, będą białkami pacjenta pozostają na soczewce i ulegają starzeniu się i przemianom. W pewnym momencie mogą jednak zostać rozpoznane przez układ obronny pacjenta jako ciało obce, a co za tym idzie, wywołać odpowiedź immunologiczną organizmu. Najbardziej popularne są soczewki kontaktowe planowej wymiany, czyli przeznaczone do noszenia przez określony czas planowej wymiany (jednorazowe, dwutygodniowe, miesięczne, 3 miesięczne), po upływie którego te soczewki trzeba wyrzucić.

Obecnie jest bardzo wiele soczewek kontaktowych:

 • soczewki do ciągłego noszenia - Są to soczewki miękkie stosowane w trybie ciągłym, bez konieczności ich zdejmowania przez okres do 30 dni i nocy. Użytkownicy tych soczewek mają możliwość spania w swych soczewkach
 • soczewki roczne - Soczewki kontaktowe tzw. roczne to soczewki o trwałości zwykle od 6 do 12 miesięcy. Soczewki te należy nosić w trybie dziennym, co oznacza, że należy je zdjąć przed snem
 • soczewki kwartalne
 • soczewki miesięczne
 • soczewki dwutygodniowe
 • soczewki tygodniowe
 • soczewki jednorazowe, jednodniowe - Soczewki te są bezsprzecznie najzdrowszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla użytkowników soczewek kontaktowych. Osoba stosująca ten typ soczewek każdego dnia rano zakłada nową, sterylną parę, a wieczorem, po zdjęciu soczewek, wyrzuca je do kosza. Soczewki te nie wymagają stosowania chemicznych środków dezynfekujących i codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Stosowanie tych soczewek w radykalny sposób zmniejsza możliwość wystąpienia infekcji. Codzienna wymiana to teraz najczęściej zalecany przez większość okulistów sposób noszenia soczewek kontaktowych.

Należy pamiętać, żę im krótszy okres używania soczewek, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Soczewki do przedłużonego noszenia konieczne są też w niektórych schorzeniach jako soczewki bandażowe, noszone w celach terapeutycznych.

Soczewki kontaktowe systematycznej wymiany dzięki bardzo częstej wymianie co 1-2 tygodnie, rozwiązują problem osadów zbierających się na powierzchni, soczewki są wymieniane zanim osady zdążą się na nich opłaszczyć. Soczewki kontaktowe systematycznej wymiany są zwykle noszone w trybie dziennym czyli są zdejmowane na noc. Niektóre z nich mogą być noszone bez przerwy przez 7 dni/6 nocy a następnie wymienione na nową, sterylną parę.

Ocena artykułu

4.13
z 56 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(25)
4
 
(22)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.13 z 56 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty