Szczepionka przeciw gruźlicy
Jest to szczepionka zawierająca zawierającym żywy szczep Bacillus Calmette-Guérin (BCG) stanowiący mutant prątka bydlęcego o znacznie osłabionej zjadliwości, który pozbawiony został działania chorobotwórczego, ale zachował swoje właściwości antygenowe i alergizujące powodując powstanie odporności przeciw gruźlicy.
Wskazania
Szczepionka służy do czynnego uodpornienia przeciw gruźlicy. Szczepienia p/ gruźlicy są szczepieniami obowiązkowymi i podlegają im:
- noworodki w ciągu 24 godzin po urodzeniu,
- dzieci w 12 miesiącu życia, u których blizna po szczepieniu noworodkowym jest mniejsza niż 3 mm lub brak jest blizny,
- dzieci w 6 roku życia ( bez próby tuberkulinowej Mantoux ),
- młodzież w 12 roku życia i w 18 roku życia z ujemnym wynikiem próby tuberkulinowej Mantoux. Szczepienie należy wykonać w dniu odczytania próby,
- próbom tuberkulinowym podlegają również studenci akademii medycznych i uczniowie policealnych szkół medycznych w pierwszym miesiącu nauki jeżeli nie wykonano u nich tych prób w ciągu ostatnich 12 miesięcy – szczepieniom podlegają osoby tuberkulionoujemne w dniu odczytania próby.
Przeciwwskazania
Szczepionka przeciw gruźlicy nie powinna być stosowana u:
- noworodków: cierpiących na schorzenia o ciężkim przebiegu, takie jak stan zamartwicy, ciężkie wady rozwojowe, ciężki uraz porodowy, intensywna żółtaczka nasuwająca podejrzenie konfliktu serologicznego, zapalenie płuc, wszelkie choroby skóry oraz u których występuje biegunka i wymioty
- wcześniaków: o wadze poniżej 2000 g, nie przystosowanych do życia, u których występują zaburzenia ze strony narządów krążenia i oddychania, u których brak jest wykształconego odruchu ssania oraz które wymagają przebywania w inkubatorze i karmienia sondą.
- dzieci, młodzieży i dorosłych:
- z dodatnim odczynem tuberkulinowym,
- po przebytej gruźlicy płuc lub gruźlicy pozapłucnej,
- cierpiących na ostro przebiegające schorzenia,
- ze schorzeniami infekcyjnymi skóry jeżeli zachodzi obawa powikłań wtórnych,
- po niedawno przebytych schorzeniach, po których przejściowo odczyn tuberkulinowy daje wynik ujemny. W tych przypadkach próbę tuberkulinową wykonać należy dopiero po 4 tyg. od zakończenia choroby.
Działania niepożądane
Po zastosowaniu szczepionki mogą wystąpić w 3-4 tyg. miejscowo ropień lub naciek, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, bardzo rzadko zapalenie kości.
Dawkowanie
Pierwsza dawka 12 h po urodzeniu. Dalsze szczepienia zgodne z "Kalendarzem szczepień ochronnych". Preparat podaje się śródskórnie w dawce 0,1 ml w okolicę mięśnia naramiennego lewego.
Preparaty
- Szczepionka p/ gruźlicy – BCG – firma – Biomed w Lublinie, Szczepionkę po rozpuszczeniu podaje się w objętości 0,1 ml śródskórnie w okolicę lewego ramienia ( okolica mięśnia naramiennego ).