Stres może powodować nadciśnienie tętnicze

Stres może powodować nadciśnienie tętnicze
Wśród osób, które często znajdują się w sytuacjach stresowych, znacznie częściej występuje nadciśnienie tętnicze. Wyniki wielu badań wykazały, że zmiana środowiska, w tym pracy na mniej wymagającą prowadzi do zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi bez użycia leków.

Zespół naukowców z University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie przeprowadził badanie, w którym udział wzięło 60 osób z nadciśnieniem tętniczym, czyli ciśnieniem krwi wyższym niż 140/90 mm Hg. Wszyscy badani zostali poddani terapii prowadzonej przez psychiatrów, której celem było zmniejszenie ich podatności na stres. Wyniki badania opublikowano na łamach kwietniowego wydania Archives of Internal Medicine.

Wśród osób, które poddano terapii, zaobserwowano zmniejszenie napięcia emocjonalnego. Badani pozytywnie oceniali wpływ leczenia na swoje samopoczucie. Wykazano również obniżenie ciśnienia tętniczego o średnio 7 mm Hg. Powyższy efekt utrzymywał się w czasie 6 miesięcy obserwacji.

Wyniki badania wskazują, że sytuacje stresowe mogą być przyczyną nadciśnienia tętniczego. Autorzy podkreślają, że po raz kolejny okazało się, że niefarmakologiczne sposoby leczenia nadciśnienia tętniczego są również skuteczne. Lekarze zalecają zmniejszenie spożycia soli, unikanie stresu, rzucenie palenia papierosów oraz regularne ćwiczenia fizyczne.

Ocena artykułu

4.17
z 83 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(38)
4
 
(33)
3
 
(4)
2
 
(4)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.17 z 83 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty