Sterylizacja mężczyzn

Sterylizacja mężczyzn

Sterylizacja mężczyzn (wazektomia) polega na wycięciu odcinka nasieniowodu. Jest to zabieg operacyjny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dostęp do nasieniowodów uzyskuje się poprzez nacięcie skóry moszny. Końcówki nasieniowodów zazwyczaj zostają podwiązane przez co plemniki nie mogą dostać się do cewki moczowej i wydostać się na zewnątrz. Tydzień po zabiegu mężczyzna nie powinien wykonywać żadnych wyczerpujacych czynności, ani współżyć. Wazektomii nie wpływa na zdolność mężczyzn do współżycia, erekcja i ejakulacja (wytrysk nasienia) przebiegają tak samo jak przed zabiegiem.

Przez 3 - 4 miesiące zaraz po operacji należy stosować dodatkowe zabezpieczenia, gdyż przez ten okres może dojść do zapłodnienia przez nasienie znajdujące się w nasieniowodach.

Komplikacje po wazektomii

  • zakażenie rany
  • nawet po niewielkim wysiłku może powstać bolesny krwiak
  • wyciekające z przeciętych końcówek nasieniowodów nasienie może spowodować reakcję zapalną, prowadzącą do powstania bolesnego guza moszny, zwanego ziarniaka nasiennym
  • organizm może wytworzyć przeciwko plemnikom przeciwciała

Przywrócenie płodności po zabiegu wazektomii polega na mikrochirurgicznym połączeniu końcówek przeciętego nasieniowodu. Pożądany efekt uzyskuje się w około 50% – 70% przypadków. Przyczyną niepowodzeń najczęściej są: trudności techniczne podczas operacji i pojawienie się przeciwciał przeciwko plemnikom. Przeciwciała rozpoznają plemniki jako „obce” i je niszczą.

Wskaźnik niepowodzenia wazektomii jest bardzo niski. W 1-2 przypadkach na 1000 może dojść do zapłodnienia komórki jajowej, jednak metoda ta nie jest natychmiastowa.

Zgodnie z artykułem 155 §1. Kodeksu Karnego sterylizacja na żądanie jest w Polsce zabroniona.

Ocena artykułu

3.82
z 73 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(44)
3
 
(7)
2
 
(4)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.82 z 73 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty