Sterylizacja kobiet
Celem sterylizacji kobiet (ubezpłodnienie) jest uniemożliwienie komórce jajowej dotarcia do jamy macicy. Dokonuje się tego poprzez podwiązanie lub uniedrożnienie światła jajowodów, albo poprzez zabiegi zmieniające wzajemne położenie anatomiczne jajnika względem jajowodu. Sterylizacji dokonuje się w trakcie zabiegu operacyjnego, a dostęp do narządów uzyskuje się przez powłoki brzuszne lub drogą przezpochwową.
Zabiegi polegające na podwiązaniu lub przecięciu jajowodu uważać należy za nieodwracalne, natomiast zamknięcie światła jajowodów za pomocą zacisków (klipsy Hulki i Filshiego, pierścienie Yoona, Fallopia) są w pewnym stopniu odwracalne. Po usunięciu zacisków uzyskuje się zajście w ciążę w 60% przypadków.
Skuteczność tej metody w zależności od rodzaju wykonanej operacji jest całkowita (przecięcie lub usunięcie jajowodów, założenie klipsów Filshiego), w przypadku zastosowania pierścieni wskaźnik Pearla wynosi od 0,2 do 0,6.
Zgodnie z artykułem 155 §1.Kodeksu Karnego sterylizacja na żądanie jest w Polsce zabroniona. Obecnie zabiegi te wykonuje się bardzo rzadko, w sytuacjach, gdy ciąża może zagrażać zdrowiu lub życiu kobiety.