Smoczek, a ryzyko zapalenia ucha

Smoczek, a ryzyko zapalenia ucha
Zdaniem holenderskich uczonych dzieci posiadające smoczki są dwukrotnie bardziej narażone na zapalenie ucha środkowego. Badania, z których wyciągnięto takie wnioski zostały przeprowadzone na Uniwersytecie w Utrechcie. Zaangażowano 495 dzieci i niemowląt w wieku od 1 miesiąca do 4 lat. W trakcie trwania projektu poproszono rodziców o okresowe wypełnianie kwestionariuszy dotyczących korzystania z smoczków i gryzaków przez ich pociechy.

Infekcje ucha były diagnozowane przez doświadczonych pediatrów. W grupie badanej smoczki i gryzaki były używane przez 216 małych pacjentów, spośród których na zapalenie ucha środkowego zachorowało: przynajmniej raz 76 (35%) obserwowanych dzieci, częściej - w postaci nawracających infekcje - 33 (16%) maluchów. Ryzyko zachorowania było o 30% większe, a występowania przewlekłej nawracającej formy wrastało prawie dwukrotnie.

Zapalenie ucha środkowego, w większości przypadków jest spowodowane infekcją bakteryjna lub wirusową. Wewnątrz ucha biegnie cienki przewód, zwany trąbką Eustachiusza, pomaga on wyrównywać ciśnienie i dostarcza świeże powietrze do ucha. Jeśli w wyniku innej choroby, chociażby przeziębienia, zostanie zablokowany to wewnątrz niego może rozwinąć się groźna infekcja obejmująca środkową część ucha. Dzieci są znacznie bardziej narażone, ponieważ ich uszy są mniejsze, a trąbka jest cieńsza. Inne badania mówią także o wysokim ryzyku infekcji u niemowląt związanym z ekspozycją na dym tytoniowy.

Ocena artykułu

4.56
z 25 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(16)
4
 
(8)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.56 z 25 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty