Składniki odżywcze w diecie w przewlwkłym zapaleniu trzustki
W przewlekłym zapaleniu trzustki stosuje się dietę niskotłuszczową, bogatą w węglowodany i białko.
Tłuszcz
Podstawową cechą diety w przewlekłym zapaleniu trzustki jest ograniczenie spożycia tłuszczu do około 40 - 50 g na dobę. Zaleca się stosowanie chudych gatunków mięs, wędlin, ryb, odtłuszczonego mleka, chudych twarogów, jogurtu naturalnego, niskotłuszczowych margaryn roślinnych. Całkowite ograniczenie spożycia tłuszczu nie jest wskazane, gdyż upośledzałoby to wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczak takich jak witamina A,D,E,K.
Węglowodany
Węglowodany powinny być głównym źródłem energii w diecie i powinny pochodzić z produktów o niskiej zawartości błonnika pokarmowego (czerstwe pszenne pieczywo, drobne kasze, makarony z niską zawartością jaj, ziemniaki puree, cukier, miód, dżemy bez pestek, przeciery owocowe). Jednak u osób z przewlekłym zapaleniem trzustki u których wystąpiła cukrzyca, należy wykluczyć produkty zawierające cukry proste takie jak cukier, miód, wysokosłodzone dżemy, syropy owocowe.
Białko
Spożycie białka powinno wynosić około 1 – 1,5g / kg masy ciała a głównym jego źródłem powinny być niskotłuszczowe produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak chude gatunki mięs ryb i wędlin, chudy twaróg, mleko z zawartością tłuszczu do 1,5%.
U osób z biegunkami, należy ograniczyć należy ograniczyć spożycie mleka słodkiego zawierającego laktozę, która w przypadku braku enzymu laktazy nasila biegunkę i wzdęcia brzucha.
Warzywa i owoce
Z diety wyklucza się warzywa i owoce wzdymające (kapusta, cebula, pory, czosnek, suche strączkowe, gruszki, śliwki, czereśnie).
Alkohol
U osób z przewlekłym zapaleniu trzustki należy całkowicie zaprzestać przyjmowanie alkoholu, który jest jedną z głównych przyczyn choroby i który może zaostrzyć chorobę.