Składniki odżywcze w diecie w przewlwkłym zapaleniu trzustki

W przewlekłym zapaleniu trzustki stosuje się dietę niskotłuszczową, bogatą w węglowodany i białko.
Tłuszcz
Podstawową cechą diety w przewlekłym zapaleniu trzustki jest ograniczenie spożycia tłuszczu do około 40 - 50 g na dobę. Zaleca się stosowanie chudych gatunków mięs, wędlin, ryb, odtłuszczonego mleka, chudych twarogów, jogurtu naturalnego, niskotłuszczowych margaryn roślinnych. Całkowite ograniczenie spożycia tłuszczu nie jest wskazane, gdyż upośledzałoby to wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczak takich jak witamina A,D,E,K.
Węglowodany
Węglowodany powinny być głównym źródłem energii w diecie i powinny pochodzić z produktów o niskiej zawartości błonnika pokarmowego (czerstwe pszenne pieczywo, drobne kasze, makarony z niską zawartością jaj, ziemniaki puree, cukier, miód, dżemy bez pestek, przeciery owocowe). Jednak u osób z przewlekłym zapaleniem trzustki u których wystąpiła cukrzyca, należy wykluczyć produkty zawierające cukry proste takie jak cukier, miód, wysokosłodzone dżemy, syropy owocowe.
Białko
Spożycie białka powinno wynosić około 1 – 1,5g / kg masy ciała a głównym jego źródłem powinny być niskotłuszczowe produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak chude gatunki mięs ryb i wędlin, chudy twaróg, mleko z zawartością tłuszczu do 1,5%.
U osób z biegunkami, należy ograniczyć należy ograniczyć spożycie mleka słodkiego zawierającego laktozę, która w przypadku braku enzymu laktazy nasila biegunkę i wzdęcia brzucha.
Warzywa i owoce
Z diety wyklucza się warzywa i owoce wzdymające (kapusta, cebula, pory, czosnek, suche strączkowe, gruszki, śliwki, czereśnie).
Alkohol
U osób z przewlekłym zapaleniu trzustki należy całkowicie zaprzestać przyjmowanie alkoholu, który jest jedną z głównych przyczyn choroby i który może zaostrzyć chorobę.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Ciąża pozamaciczna rodzaje i objawy
Ciąża ektopowa to każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.